Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 17 listopada 2022 r., sygn. I SA/Ol 422/22

Środki unijne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Przemysław Krzykowski Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski sędzia WSA Katarzyna Górska (sprawozdawca) Protokolant specjalista Monika Rząp po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2022r. sprawy ze skargi K. G. na decyzję Dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie z dnia 30 czerwca 2022r., nr 167/OR14/2022 w przedmiocie odmowy przyznania płatności ekologicznej (PROW 2014-2020) na rok 2021 oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga K. G. (dalej: "producent rolny", "strona" lub "skarżący") dotyczy decyzji Dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie (dalej: "Dyrektor ARiMR", "organ odwoławczy") utrzymującej w mocy decyzję Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Szczytnie (dalej: "organ I instancji", "Kierownik BP") z 7 kwietnia 2022 r. nr 0265-2022-005241 o odmowie przyznania płatności ekologicznej (PROW 2014-2020) na rok 2021.

Wnioskiem z 19 marca 2021 r. producent rolny zwrócił się do Kierownika BP

o przyznanie płatności ekologicznej w ramach Pakietu 9. Uprawy zielarskie po okresie konwersji, do działek rolnych: A, B, C, D, o łącznej powierzchni 17,80 ha.

Uzasadniając odmowę przyznania stronie wnioskowanych płatności Kierownik BP ocenił, że działki zgłoszone do płatności nie są utrzymywane w dobrej kulturze rolnej przez cały rok kalendarzowy, gdyż podczas kontroli na miejscu, przeprowadzonej w dniu 2 października 2021 r., stwierdzono że grunty nie są użytkowane rolniczo i nie kwalifikują się do płatności, nie przeprowadzono na nich w bieżącym sezonie koszenia lub innych zabiegów przeciwdziałających występowaniu i rozprzestrzenianiu się chwastów.

W odwołaniu od powyższej decyzji strona zakwestionowała stanowisko organu

I instancji podnosząc, że użytkuje posiadane działki zgodnie z zasadami dobrej kultury rolnej oraz zgodnie z wymogami rolnictwa ekologicznego. Wskazała, że w całym gospodarstwie prowadzi uprawę nostrzyka żółtego (lekarskiego), zaś w 2021 r. wykonała następujące zabiegi agrotechniczne: nawożenie obornikiem (8-9 kwietnia), włókowanie (10-12 kwietnia), zbiór nostrzyka (20-24 sierpnia), talerzowanie, przygotowanie pod kolejny sezon wegetacyjny (22-24 października). Podała, że wszystkie te zabiegi zostały na bieżąco ujęte w rejestrze zabiegów agrotechnicznych

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00