Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 29 listopada 2022 r., sygn. I SA/Łd 279/22

Podatek od towarów i usług

 

Dnia 29 listopada 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Krawczyk, Sędziowie Sędzia NSA Paweł Janicki (spr.), Sędzia WSA Paweł Kowalski, Protokolant st. asystent sędziego Marta Aftowicz-Korlińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2022 roku sprawy ze skargi W Spółki z o.o. Spółki komandytowo-akcyjnej w likwidacji z siedzibą w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 31 stycznia 2022 r. nr 1001-IOV2.4103.23.2018.124.UCS.U71.MG w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2016 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 31 stycznia 2022 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Łodzi utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi z 2 marca 2018 r. w przedmiocie określenia W Spółce z o.o. Spółce komandytowo-akcyjnej w likwidacji z siedzibą w Ł. (dalej: skarżąca Spółka, Spółka, Strona) zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2014 r.

W uzasadnieniu powyższej decyzji wyjaśniono, że organ pierwszej instancji ustalił, iż w 2014 r. Spółka dokonała nabyć paliw (ON oraz etyliny PB95) między innymi od następujących podmiotów: A Sp. z o.o. (al. [...] 15A, [...] K., NIP:[...]), S Sp. z o.o. (ul. [...] 25 lok. 202, [...] K., NIP:[...]), S1 Sp. z o.o. (ul. [...] 16, [...] K., NIP:[...]), J Sp. z o.o. (ul. [....]12A, 31-323 K., NIP:[...]), R E Sp. z o.o. (ul. [...] 111, [...] W., NIP:[...]).

Na podstawie zebranego materiału dowodowego organ pierwszej instancji stwierdził, że ww. Spółki funkcjonowały w łańcuchach firm jako tzw. "bufory" mające na celu wydłużenie łańcucha dostaw dla ukrycia faktu niezapłacenia należnego podatku VAT od pierwszej dostawy krajowej zrealizowanej przez podmiot w łańcuchu mający status tzw. "znikającego podatnika", którymi były: dla Spółki S - Spółki O, W1, a wcześniej C, E, M; dla Spółki S - Spółki Ł, M1; dla Spółki JS - Spółki S P i F ; dla Spółki A - Spółka D, dla Spółki R E - Spółki A1, P, P1, G, a wcześniej Spółka I. Każda następna ze spółek, w tym Spółka W, wykazywała podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez poprzednie w łańcuchu spółki. Zgromadzony materiał dowodowy w zakresie podmiotów fakturujących dostawy towaru do Spółki W świadczył, w ocenie organu, że Spółki S, S, A, J, R nie prowadziły w rzeczywistości działalności gospodarczej (nie dokonywały odpłatnej dostawy towarów), lecz taką działalność pozorowały poprzez obrót fakturami zakupu i sprzedaży. Spółki te w rzeczywistości nie dokonywały przeniesienia prawa rozporządzania fakturowanym towarem jako właściciel na rzecz Spółki W. Tym samym transakcje kupna-sprzedaży potwierdzone fakturami VAT otrzymanymi od Spółek S, S, A, J, R nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00