Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 17 listopada 2022 r., sygn. I SA/Łd 648/22

Podatek dochodowy od osób prawnych; Interpretacje podatkowe

 

Dnia 17 listopada 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Paweł Janicki Asesor WSA Grzegorz Potiopa Protokolant Asystent sędziego Daria Przybylska-Cieplucha po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2022 roku sprawy ze skargi R Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 lipca 2022 r. nr 0111-KDIB1-2.4010.205.2022.2.AK w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżoną interpretację; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej R Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Interpretacją z dnia 6 lipca 2022 r., znak 0111-KDIB1-2.4010.205.2022.2.AK nr UNP: 1700965 Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał w części za prawidłowe i w części za nieprawidłowe stanowisko B sp. z o.o. spółki jawnej w przedmiocie wykładni przepisów materialnego prawa podatkowego - podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy zgodnie z art. 28m ust. 4 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm.), zwanej u.p.d.o.p., samochody osobowe wykorzystywane przez pracowników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinny zostać przez tę spółkę zaliczone do ukrytych zysków oraz opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek.

W uzasadnieniu tej interpretacji Dyrektor wskazał, że wnioskodawca jest spółką jawną z siedzibą na terenie Polski. Wspólnicy tej spółki w dniu 19 stycznia 2022 r. podjęli uchwałę w sprawie przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Uchwała w sprawie przekształcenia wraz z umową spółki z ograniczoną odpowiedzialnością została przez wspólników wnioskodawcy złożona w Krajowym Rejestrze Sądowym wraz z wnioskiem o wpis przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Do dnia złożenia wniosku spółka nie została wpisana w rejestrze przedsiębiorców. Wnioskująca spółka zamknie księgi na dzień poprzedzający wpis do rejestru przedsiębiorców a spółka z o.o. otworzy księgi rachunkowe na dzień wpisu przekształcenia. W związku z tym, spółka z o.o. od dnia wpisu przekształcenia w rejestrze przedsiębiorców rozpocznie nowy rok obrotowy i podatkowy. Do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, spółka z o.o. złoży zawiadomienie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b u.p.d.o.p. (ryczałtu od dochodów spółek). Spółka z o.o. od pierwszego dnia pierwszego roku podatkowego będzie spełniała warunki uprawniające do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek określone szczegółowo w art. 28j ust. 1-7 u.p.d.o.p. W związku z tym, spółka z o.o. od dnia wpisu przekształcenia do rejestru przedsiębiorców będzie opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek. Wnioskodawca posiada flotę kilkudziesięciu samochodów osobowych, które wykorzystywane są wyłącznie przez pracowników wnioskodawcy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Wśród pracowników wnioskodawcy nie ma oraz nie będzie po przekształceniu w spółkę z o.o. wspólników ani podmiotów z nimi powiązanych. Zgodnie z wewnętrznym regulaminem samochody osobowe mogą być wykorzystywane przez pracowników wnioskodawcy również do ich celów prywatnych w godzinach, w których nie wypełniają oni obowiązków służbowych. W konsekwencji, wnioskodawca nie prowadzi dla nich ewidencji, o której mowa w art. 86a ust. 4 ustawy VAT. Jednocześnie wnioskodawca na podstawie art. 21 ust. 2a p.d.f. powiększa przychód pracowników z tytułu umów o pracę o wartość nieodpłatnego świadczenia w postaci prawa do użytkowania samochodów zgodnie z ryczałtem wskazanym w tym przepisie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00