Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 16 listopada 2022 r., sygn. II SA/Gd 334/22
Kombatanci
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Magdalena Dobek - Rak (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Wojciech Wycichowski Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Katarzyna Gross po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2022 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A. B. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 4 marca 2022 r. nr DSE3-K0918-D18561-7/22 w przedmiocie potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowanej oddala skargę.
Uzasadnienie
A. B. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z 4 marca 2022 r., nr DSE3-K0918-D18561-7/22, utrzymującą w mocy decyzję z 14 grudnia 2021 r. w przedmiocie potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:
A. B. wystąpił do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z wnioskiem o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1255), zwanej dalej ustawą. Wnioskodawca wskazał, że podstawą uzyskania uprawnień działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych jest działalność opozycyjna, którą rozpoczął wczesną wiosną 1988 r. Brał udział w pochodach, strajkach, happeningach spotkaniach opozycyjnych, kolportował nielegalne ulotki i wydawnictwa "Solidarności" oraz "Wolności i Pokoju", pisał na murach hasła wyrażające sprzeciw wobec obowiązkowej służby wojskowej oraz hasła opozycyjne.
Do wniosku strona dołączyła decyzję Prezesa IPN-u, w której stwierdzono, że nie była pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem organów bezpieczeństwa państwa oraz, że w archiwach Instytutu nie zachowały się dokumenty wytworzone przez stronę lub przy jej udziale w ramach czynności wykonywanych przez nią w charakterze tajnego informatora lub pomocnika przy operacyjnym zdobywaniu informacji przez organy bezpieczeństwa państwa. Załączono także oświadczenia pięciu świadków tj. K. W., D. K., J. P., W. J. oraz R. K., na potwierdzenie prowadzonej przez skarżącego działalności. Ponadto, wnioskodawca załączył kopie dokumentów Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Koszalinie z lipca 1989 r., dotyczące osób biorących udział w "Hyde Park - festiwal pokoju", ogólnokrajowej imprezie ruchu "Wolność i Pokój", na liście uczestników której znajdował się m.in. wnioskodawca.