Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 15 listopada 2022 r., sygn. I SA/Bd 500/22

Podatkowe postępowanie; Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Szulc Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Olesińska (spr.) Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 15 listopada 2022 r. sprawy ze skargi S. M. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 lipca 2022 r. nr 0112-KDIL2-2.4011.1153.2021.8.AA w przedmiocie odmowy wydana interpretacji indywidualnej oddala skargę

Uzasadnienie

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego S. M. (skarżący) podał, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od [...] stycznia 2011 roku pod firmą S. M., pod adresem ul. [...], [...] T., zarejestrowaną w CEIDG pod numerem NIP: [...] i numerem REGON: [...]. Przedmiotowa działalność polega na świadczeniu usług księgowych oraz usług doradztwa podatkowego. Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz.U. z 2021 poz. 1128 z późn. zm., dalej zwana "u.p.d.o.f.") i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez niego w 2021 r. forma opodatkowania to podatek liniowy 19%.

Od dnia [...] stycznia 2022 r. wnioskodawca zamierza przejść na podatek ryczałtowy, a dotychczasowa działalność została wniesiona aportem do nowo powstałej spółki komandytowo-akcyjnej (dalej zwanej Spółką). Wnioskodawca zamierza dzierżawić nieruchomość stanowiącą zorganizowaną część prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa. Dzierżawcą będzie inny podmiot profesjonalny - przedsiębiorca. Umowa dzierżawy zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Na mocy tej umowy wydzierżawiający odda na czas oznaczony dzierżawcy wskazaną nieruchomość do jej używania i pobierania z niej pożytków. Natomiast dzierżawca zobowiąże się do zapłaty umówionego czynszu, który będzie stanowił przychód po stronie wnioskodawcy. Wnioskodawca nie wyklucza, że dzierżawcą będą również podmioty powiązane (tj. spółki, w których wnioskodawca jest udziałowcem bądź akcjonariuszem). Jednakże niezależnie od konfiguracji podmiotowej, każdorazowo czynsz będzie ustalany według cen rynkowych, nie będzie on w żaden sposób uzależniony od zysków osiąganych przez którąkolwiek ze stron stosunku prawnego, jakim jest dzierżawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00