Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 października 2022 r., sygn. I SA/Wr 42/22

Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Haberka (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Piotr Kieres, Asesor WSA Iwona Solatycka, Protokolant: Starszy specjalista Agnieszka Dąbrowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie 4 października 2022 r. sprawy ze skargi U. Sp. z o.o. w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 listopada 2021 r. znak 0114-KDIP4-2.4012.597.2021.2.KS w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla interpretację w całości; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: strona, skarżąca, spółka) jest interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: organ, DKIS) z 17 listopada 2021 r. znak [...], dotycząca podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zmniejszenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur korygujących w przypadku udzielenia spółce rabatów, zwrotów i reklamacji oraz w przypadku błędów i pomyłek w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca.

Postępowanie przed organem.

We wniosku strona wskazała, że jest hurtownią farmaceutyczną i dystrybutorem leków do lecznictwa zamkniętego. W ramach prowadzonej działalności współpracuje z producentami i dostawcami. Na podstawie uzgodnień handlowych spółce przysługują określone upusty/rabaty potransakcyjne. Rabaty wiążą się ze zrealizowanymi u dostawcy zakupami lub z odsprzedażą towarów po określonych cenach do odbiorców spółki. W drugim przypadku spółka wcześniej nabywa towar bezpośrednio od dostawcy, przez co możliwe jest dokumentowanie rabatu od odsprzedaży, poprzez wystawienie faktury korygującej in minus do spółki. Z uwagi na potrzebę uporządkowania i ujednolicenia sposobu rozliczeń po stronie sprzedawcy i odbiorcy (spółki) po nowelizacji ustawy VAT wprowadzonej ustawą z 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (pakiet SLIM w zakresie zasad korygowania faktur in minus) spółka zawiera ze swoimi dostawcami porozumienia zawierające uzgodnienie następującej treści: "W związku z art. 29a ust. 13 i 14 ustawy o VAT oraz art. 86 ust. 19a ustawy o VAT (Dz.U.2020.2419), strony zgodnie ustalają, iż potwierdzenie spełnienia uzgodnionych przez strony w toku współpracy handlowej warunków uprawniających do obniżenia podstawy opodatkowania dla dostaw towarów lub świadczenia usług, następuje w dacie wystawienia faktur korygujących. Faktury korygujące będą wystawiane bez zbędnej zwłoki". Powyższe uzgodnienie nie stoi w sprzeczności z zawartymi z dostawcami umowami czy warunkami handlowymi a jedynie potwierdza przyjmowany do tej pory sposób rozliczeń i praktykę postępowania w relacjach z dostawcami. Uzgodnienie ma zastosowanie do zdarzeń powodujących korektę podstawy opodatkowania (a dla spółki korektę podatku naliczonego) z powodu udzielenia spółce rabatu potransakcyjnego, dokonania zwrotów i zgłoszenia reklamacji, błędów i pomyłek w kwocie podatku na fakturze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00