Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 października 2022 r., sygn. III SA/Wa 2839/21

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Radosław Teresiak, asesor WSA Konrad Aromiński, Protokolant starszy referent Krzysztof Durka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 października 2022 r. sprawy ze skargi E. S.A. z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] września 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nadpłaty w podatku od towarów i usług za czerwiec 2018 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. na rzecz E. S.A. z siedzibą w G. kwotę 4.568 zł (słownie: cztery tysiące pięćset sześćdziesiąt osiem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi złożonej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przez E. S.A. z siedzibą w G. ("Skarżąca", "Spółka") stała się decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie ("Dyrektor", "DIAS") z dnia [...] września 2021 r., utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. ("Naczelnik", "NUS") z dnia [...] lipca 2021 r. w przedmiocie odmowy zwrotu nadpłaty w podatku od towarów i usług za czerwiec 2018 r.

Jak wynika z akt sprawy, dnia 29 grudnia 2020 r. do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w G. Skarżąca złożyła korektę deklaracji VAT-7 za czerwiec 2018 r. wraz z zawiadomieniem o skorygowaniu podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego VAT-ZD.

Następnie Spółka, działając w trybie art. 72 w związku z art. 74 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm., dalej też "O.p."), wnioskiem z dnia 6 kwietnia 2021 r. złożonym do Naczelnika, wystąpiła o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług za czerwiec 2018 r. w kwocie 146 520 zł wraz z należnym oprocentowaniem (w takiej wysokości Spółka dokonała wpłaty podatku VAT wynikającego z deklaracji VAT-7 za czerwiec 2018 r.), wskazując w uzasadnieniu, że nadpłata powstała w wyniku złożonej korekty deklaracji VAT-7 za wyżej wymieniony okres, oraz że korekta dotyczy nieściągalnych wierzytelności, tzw. złych długów, w odniesieniu do faktur VAT wystawionych na rzecz podmiotów, które na dzień dokonania dostawy lub na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej nie posiadały statusu czynnych podatników podatku od towarów i usług. Dalej w treści uzasadnienia wniosku Spółka wskazała na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 października 2020 r. w sprawie C-335/19.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00