Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 13 października 2022 r., sygn. II SA/Sz 550/22
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder Sędziowie Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj (spr.) Asesor WSA Krzysztof Szydłowski Protokolant starszy sekretarz sądowy Agnieszka Klimek po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 października 2022 r. sprawy ze skargi firma A na akt Dyrektora Archiwum Państwowego z dnia [...] kwietnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia jednostki organizacyjnej zobowiązanej do utworzenia i prowadzenia archiwum zakładowego I. uchyla zaskarżony akt, II. zasądza od Dyrektora Archiwum Państwowego na rzecz strony skarżącej firma A kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Aktem z dnia [...] kwietnia 2022 r. nr [...] Dyrektor Archiwum Państwowego w S. , powołując się na art. 33 ust. 3 pkt. 2 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. 2020 poz. 164, dalej przywoływana jako: "ustawa o archiwach" oraz "u.z.n.a.a.") ustalił Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w S. (dalej przywoływane jako: "Skarżący" lub "RCKiK"), jako jednostkę organizacyjną, w której powstają materiały archiwalne wchodzące do państwowego zasobu archiwalnego, obowiązaną do utworzenia i prowadzenia archiwum zakładowego, zgodnie z art. 33 ust. 1, art. 34 i 35 ustawy.
Jak wyjaśniono, w toku procedury ustalania jednostki organizacyjnej, w której powstają materiały archiwalne, w wyniku m.in. ustaleń ekspertyzy archiwalnej przeprowadzonej w dniu 29 listopada 2021 roku przez pracownika Archiwum Państwowego w S. w siedzibie jednostki organizacyjnej oraz uchwały nr [...] Komisji Archiwalnej Oceny Dokumentacji Archiwum Państwowego w S. i Archiwum Państwowego w G. z dnia [...] marca 2022 roku stwierdzono, że część dokumentacji powstającej a także napływającej do RCKiK posiada wartość historyczną i stanowi materiały archiwalne wchodzące do państwowego zasobu archiwalnego, o których mowa w art. 1 u.z.n.a.a. Przesłanką dla powyższego była długa, sięgająca 1948 r. historia i tradycje jednostki organizacyjnej, wysoka rozpoznawalność w społeczności lokalnej oraz specyficzny rodzaj działalności, której nie wykonują inne jednostki organizacyjne w regionie, a zatem również gromadzenie dokumentacji, która nie ma odzwierciedlenia w materiałach archiwalnych powstających w państwowych i samorządowych jednostkach organizacyjnych w obszarze właściwości Archiwum Państwowego w S..