Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 11 października 2022 r., sygn. I SA/Rz 400/22

Egzekucyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S.WSA Jarosław Szaro, Sędzia WSA Grzegorz Panek /spr./, Sędzia WSA Piotr Popek, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 11 października 2022 r. sprawy ze skargi A.T. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia 1 kwietnia 2022 r., nr 1801-IEE.711.165.2021 w przedmiocie oddalenia skargi na czynność egzekucyjną oddala skargę.

Uzasadnienie

A. T. (dalej: skarżąca lub zobowiązana) poddała kontroli Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia 1 kwietnia 2022 r. nr 1801-IEE.711.165.2021. Utrzymano nim w mocy postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w [...] z dnia [...] listopada 2021 r. nr [...], którym oddalono jej skargę, jako zobowiązanej, na czynność egzekucyjną w postaci zajęcia wierzytelności z rachunków bankowych prowadzonych przez [...] S.A., dokonanego w toku postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko niej na podstawie tytułu wykonawczego nr [...] wystawionego przez Wojewódzki Urząd Pracy w [...].

Z przedłożonych Sądowi akt sprawy wynikało, że organ egzekucyjny otrzymał od Wojewódzkiego Urzędu Pracy w [...] tytuł wykonawczy dotyczący zobowiązanej obejmujący należność z tytułu niezwróconych środków przeznaczonych na realizacje programów finansowanych z udziałem środków europejskich w kwocie należności głównej [...]zł. Na jego podstawie dnia 20 października 2021 r. zajęto wierzytelności z rachunku bankowego i wkładu oszczędnościowego zobowiązanej w [...] S.A. i w [...] S.A., o czym zawiadomiono zobowiązaną, przesyłając jej także tytuł wykonawczy. Zajęto też wynagrodzenie za pracę u pracodawcy (Z. S.M. nr [...].).

Zobowiązana wniosła skargę na czynność egzekucyjną zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego, prowadzonego przez [...] S.A., zarzucając jej dokonanie z naruszeniem procedur, ponieważ na rachunku nr 89[.....]9635 w tym banku znajdowały się środki pochodzące z dotacji z Unii Europejskiej dotyczące realizowanego przez nią projektu unijnego (Rozwój opieki żłobkowej w [...]), które zostały wyłączone spod egzekucji na mocy art. 8 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej zwanej: "u.p.e.a."), a o którym sam wierzyciel posiada wiedzę. Z kolei na rachunkach nr 71[....]6399 i 96[....]7345 znajdowały się, nienależące do niej, środki z dotacji od Gminy [...] i Urzędu Miasta [...] przyznane na prowadzenie przedszkoli niepublicznych, które zostały przekazane w ramach zaplanowanego roku budżetowego gminy na prowadzenie placówek oświatowych. Podniosła również, że zastosowany środek okazał się zbyt uciążliwy, ponieważ zajęto rachunki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (prowadzeniem przedszkoli i żłobków) i spowodowało to natychmiastowe trudności związane z funkcjonowaniem placówek, w których sprawowana jest opieka nad 173 dziećmi oraz zatrudnionych jest 32 pracowników, a brak dostępu do środków zgromadzonych na rachunkach z dnia na dzień powoduje ogromne szkody w prowadzonej działalności, których skutki mogą być nie do naprawienia w przyszłości. Brak dostępu do środków finansowych uniemożliwi dokonywanie wypłat wynagrodzenia pracownikom oraz dokonania opłat za wyżywienie dla dzieci i mogą doprowadzić do upadku przedsiębiorstwa. Zobowiązana podkreśliła, że jej sytuacja majątkowa umożliwia spłatę zadłużenia w ratach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00