Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 października 2022 r., sygn. I SA/Po 267/22

Podatek od nieruchomości

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Sędzia WSA Barbara Rennert Protokolant: st. sekr. sąd. Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 października 2022 r. sprawy ze skargi [...] SA w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [... z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2019 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z 6 kwietnia 2021 r. P. S.A. (dalej w skrócie: P. , spółka, skarżąca) wystąpiła do Wójta Gminy [...] o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2019 r. w kwocie [...]zł na podstawie art. 74 pkt 1 Ordynacji podatkowej, w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 24 lutego 2021 r. sygn. akt SA 39/19. Wraz z wnioskiem złożyła korektę deklaracji.

Zdaniem spółki grunty po zlikwidowanej linii kolejowej nr [...] na odcinkach Ż. - D. , D. - W. o pow. 176.835,00 m2 nie są związane z działalnością gospodarczą, wobec tego powinny być opodatkowane niższą stawką.

Wójt Gminy D. decyzją z 30 września 2021 r., nr [...] wydaną względem P. S.A. Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w P. (dalej zwanej również skarżącą) stwierdził brak nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2019 r. w kwocie [...]zł.

W ocenie organu pierwszej instancji w powołanym wyroku TK odniesiono się do kwestii kwalifikowania gruntów, budynków i budowli podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości do kategorii gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną. Osoby te występują w obrocie w dwojakim charakterze, raz jako osoby prywatne, raz jako przedsiębiorcy. Dysponują w związku z tym nieruchomościami prywatnymi oraz nieruchomościami wchodzącymi w skład przedsiębiorstwa. W ocenie organu pierwszej instancji sytuacja osób fizycznych i prawnych jest zupełnie inna. Szczególnie w przypadku spółek prawa handlowego, które powstają w celu pomnażania majątku za sprawą prowadzonej działalności gospodarczej. W przypadku takich podmiotów nie może być mowy o odróżnieniu majątku prywatnego od majątku wchodzącego w skład przedsiębiorstwa, gdyż wszystkie składniki są elementem przedsiębiorstwa. Zasada ta dotyczy również skarżącej. Wszystkie składniki majątku skarżącej mają służyć pomnażaniu tego majątku m. in. na skutek działalności polegającej na wynajmie, zarządzaniu nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi czy kupnie i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00