Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 27 października 2022 r., sygn. I SA/Ol 390/22

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Brzuzy Sędziowie sędzia WSA Przemysław Krzykowski asesor WSA Anna Janowska (sprawozdawca) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 27 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi P. R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie z dnia 30 maja 2022r., nr 2801-IOD.4102.65.2021 w przedmiocie odmowy stwierdzenia i zwrotu nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2016 r. wraz z odsetkami za zwłokę i kosztami upomnienia 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie na rzecz skarżącego P. R. kwotę 1.500 zł (słownie: tysiąc pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

P. R. (dalej: "skarżący", "strona", "podatnik") wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie z 30 maja 2022 r., którą utrzymano w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie z 5 listopada 2021 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2016r. oraz zwrotu kwoty 56.449,60 zł zapłaconej w 2016 r. tytułem podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości/praw majątkowych za 2010 r. wraz z odsetkami za zwłokę i kosztami upomnienia.

Z przedłożonych wraz ze skargą akt administracyjnych sprawy wynika,

że podatnik pismem z 30 marca 2021 r. wniósł o stwierdzenie i zwrot nadpłaty

za 2016 r., składając oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli na podstawie art. 84 i art. 88 Kodeksu cywilnego. W uzasadnieniu wskazał, że w zaufaniu do organu podatkowego złożył w 2016 r. korektę zeznania PIT-36 za 2010 r., w której wykazał do opodatkowania dochód ze zbycia nieruchomości. Organ podatkowy poinformował go bowiem w 2016 r. o błędnym rozliczeniu podatku dochodowego za 2010 r. z uwagi na brak złożenia oświadczenia warunkującego zastosowanie ulgi meldunkowej. Pouczył również, że w przypadku niezłożenia korekty zeznania podatkowego zostanie wszczęte postępowanie podatkowe i możliwe będą sankcje karnoskarbowe. Latem 2020 r. podatnik powziął informację, że przyjęta przez organ podatkowy wykładnia przepisów o tzw. uldze meldunkowej była błędna i sprzeczna z Konstytucją RP. Organ podatkowy wprowadził zatem stronę w błąd co do istotnych okoliczności dotyczących obowiązku podatkowego. W ocenie podatnika, od dokonania bezpodstawnej wpłaty nie minęło

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00