Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 października 2022 r., sygn. I SA/Kr 79/22

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Urszula Zięba (spr.) Sędziowie: WSA Grzegorz Klimek WSA Michał Niedźwiedź Protokolant: starszy sekretarz sądowy Katarzyna Zbylut po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 października 2022 r. sprawy ze skargi O. sp.k. z siedzibą w W. na decyzję Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie z dnia 9 listopada 2021 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do lipca 2017 r. skargę oddala.

Uzasadnienie

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie przeprowadził wobec S. Sp. z o.o. Spółka Komandytowa w K. (obecnie O. Sp. z o.o. Spółka komandytowa w W.) kontrolę celno-skarbową w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia 2017 r. do lipca 2017 r., która zakończyła się wynikiem kontroli z dnia [...] zawierającym opis stwierdzonych nieprawidłowości w zakresie obrotu olejem rzepakowym. Kontrola celno-skarbowa przekształciła się następnie w postępowanie podatkowe, które zakończyło się wydaniem przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie decyzji z dnia 18 marca 2020 r. W wyniku odwołania Spółki decyzja to została uchylona przez organ odwoławczy (decyzja z dnia 5 października 2020 r.) i sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania w celu uzupełnienia materiału dowodowego.

W dniu 11 lutego 2021 r., po ponownym rozpatrzeniu sprawy, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie, jako organ pierwszej instancji, wydał decyzję, w której określił spółce S. wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następne okresy rozliczeniowe za okresy od stycznia 2017 r. do lipca 2017 r., kwotę do zwrotu na rachunek bankowy za czerwiec 2017 r. oraz za lipiec 2017 r. kwotę do wpłaty na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ I instancji, wskazując na poszczególne łańcuchy dostaw do Skarżącej oleju rzepakowego technicznego i zgromadzone informacje o kolejnych podmiotach występujących w tych łańcuchach stwierdził, że Skarżąca uczestniczyła w klasycznej "karuzeli podatkowej".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00