Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 12 października 2022 r., sygn. II SA/Ke 402/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka Sędziowie Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.) Sędzia WSA Krzysztof Armański po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 12 października 2022 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] czerwca 2022 r. [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 3 czerwca 2022 r. [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej "Kolegium"), po rozpatrzeniu odwołania A. S., utrzymał w mocy decyzję wydaną z upoważnienia Prezydenta [...] Św. z 15 marca 2022 r. znak: [...] orzekającą o odmowie przyznania świadczenia wychowawczego wnioskowanego na dzieci J. S. i I. S..

W uzasadnieniu decyzji Kolegium wskazało, że materialnoprawną podstawę tej decyzji stanowią przepisy ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (tekst jedn. - w dacie wydania aktu - Dz. U. z 2019 r., poz. 2407 ze zm., zwanej dalej "ustawą"), które regulują zasady i tryb przyznawania świadczenia wychowawczego. Szczególne zastosowanie w niniejszej sprawie znalazły przepisy art. 4 ust. 1, 2 i 3, art. 5 ust. 1 oraz art. 22 ustawy.

Powołując się na treść powyższych przepisów, Kolegium wyjaśniło, że przy rozpatrywaniu wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego organ zobligowany jest w pierwszej kolejności ustalić, czy wnioskodawca należy do podmiotów wymienionych w art. 4 ust. 2 ustawy. Następnie powinien zbadać, czy zachodzi przesłanka wspólnego zamieszkiwania rodziców i ich dzieci oraz ustalić, czy wnioskodawca sprawuje faktyczną opiekę nad dziećmi, których dotyczy wniosek, a w razie zbiegu prawa rodziców do świadczenia wychowawczego zastosować się do regulacji art. 22 cyt. ustawy. Zgodnie z tym przepisem uprawnionym do świadczenia wychowawczego będzie ten rodzic, który zamieszkuje wspólnie z dzieckiem, sprawuje nad nim bezpośrednią opiekę, względnie opiekę naprzemienną określoną orzeczeniem sądu i który pierwszy wystąpił z wnioskiem o przyznanie świadczenia, jeśli oboje rodzice odpowiadają dwóm pierwszym warunkom. Zdaniem Kolegium, istotnym kryterium dla przyznania świadczenia wychowawczego nie jest zatem rozstrzyganie o władzy rodzicielskiej, ale faktyczne sprawowanie opieki nad dzieckiem, w tym rzeczywiste przebywanie dziecka u danego rodzica.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00