Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 13 października 2022 r., sygn. I SA/Ke 378/22

Kara administracyjna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak Sędziowie Sędzia WSA Mirosław Surma Asesor WSA Andrzej Mącznik (spr.) Protokolant Starszy inspektor sądowy Celestyna Niedziela po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 października 2022 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w K. W. K. sprawy ze skargi A. sp. z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Sygn. akt I SA/Ke [...]

UZASADNIENIE

Decyzją z 18 lutego 2022 r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej (dalej "Dyrektor", "organ"), po rozpatrzeniu odwołania A. sp. z o.o. z siedzibą w O. ( dalej "spółka", "strona", "skarżąca"), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Ś. Urzędu Celno-Skarbowego w K. (dalej "Naczelnik") z 30 stycznia 2019 r. znak: [...] wymierzającą spółce karę pieniężną w łącznej wysokości 200.000 zł za posiadanie samoistne lokalu w budynku stacji paliw M. w O. przy ul. [...], w którym 27 kwietnia 2017 r. znajdowały się dwa niezarejestrowane automaty do gry o nazwie: iSTARS nr 0765 i iSTARS b/n, i w którym prowadzona była działalność handlowa.

W podstawie prawnej powołano art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540; ze zm.), dalej "Ordynacja podatkowa".

W uzasadnieniu organ wskazał, że funkcjonariusze Ś. Urzędu Celno-Skarbowego w K. ujawnili podczas kontroli 27 kwietnia 2017 r. w budynku stacji paliw M. przy ul. [...] w O., w którym działalność handlową prowadziła A. O. dwa niezarejestrowane urządzenia o nazwie: iSTARS nr 0765 i iSTARS b/n, stanowiące automaty służące do urządzania gier hazardowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, dalej "u.g.h.".

Organ wyjaśnił, że na mocy ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o grach losowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 88) art. 89 u.g.h. otrzymał nowe brzmienie, zgodnie z którym karze pieniężnej podlega m.in. posiadacz samoistny lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa. Natomiast zgodnie z art. 89 ust. 4 u.g.h. wysokość kary pieniężnej wymierzanej w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4 wynosi 100 tys. złotych od każdego automatu. Stosownie do treści art. 2 ust. 3 u.g.h. grami na automatach są gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych oraz gry odpowiadające zasadom gier na automatach urządzane przez sieć internet o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości. Z ust. 4 tego przepisu wynika, że wygraną rzeczową w grach na automatach jest również wygrana polegająca na możliwości przedłużenia gry bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze, a także możliwość rozpoczęcia nowej gry przez wykorzystanie wygranej rzeczowej uzyskanej w poprzedniej grze. Z treści art. 3 u.g.h. wynika natomiast, że urządzanie gier na automatach oraz prowadzenie działalności w tym zakresie jest dozwolone na podstawie właściwej koncesji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00