Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 27 października 2022 r., sygn. III SA/Gd 76/22

Geodezja i kartografia

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janina Guść Sędziowie: Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak Protokolant: Starszy asystent sędziego Konrad Milczanowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 października 2022 r. sprawy ze skargi A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 26 lipca 2021 r., nr SKO.442.9.2021 w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie rozgraniczenia działek oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 17 czerwca 2021 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 735 ze zm.) - zwanej dalej w skrócie "k.p.a." w związku z art. 29 ust. 1 i 2 i art. 30 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r., poz. 2052 ze zm.) - dalej jako: "p.g.k.", Wójt Gminy umorzył postępowanie administracyjne w sprawie rozgraniczenia działek oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków nr [...] i [...] z działkami nr [...] i [...], obręb ewidencyjny K., gmina L. z wniosku A. G..

Wniosek dotyczył rozgraniczenia nieruchomości oznaczonych jako działki nr [...] i [...], stanowiące własność A. G. z działkami nr [...] stanowiącymi własność W. P. L. i działki nr [...] , stanowiącej własność T. i T. P. L.

Jak stwierdził organ pierwszej instancji postępowanie rozgraniczeniowe pomiędzy ww. działkami zostało zakończone prawomocną decyzją Wójta Gminy z dnia 22 czerwca 2018 r. Zgodnie z protokołem granicznym z dnia 15 maja 2018 r. strony zgodnie oświadczyły, że przyjmują ostatni spokojny stan posiadania za najbardziej prawdopodobny przebieg granic i nie wnoszą żadnych roszczeń i żądań.

Wobec stanowiska wnioskodawczyni kwestionującej czynności geodety ustalenia przedmiotowych granic w 2018 r., w tym pominięcie danych wynikających z dokumentu w postaci zarysu pomiarowego przedwojennego o nr [...], organ pierwszej instancji uzyskał stanowisko geodety uprawnionego S. S., który wyjaśnił, że szkic katastralny przedwojenny nie jest dokumentem, który odzwierciedla powojenny przebieg granic nieruchomości, który można przyjmować w sposób jednoznaczny. Główne prace związane z regulacją granic odbyły się po wojnie w latach 1954-1970 i to one były podstawą założenia ewidencji gruntów i budynków. Czynności wykonane zostały z należytą starannością, dogłębną analizą dokumentów jak i z poszanowaniem własności, wysłuchując każdej ze stron, a w przedmiotowej sprawie ostatni spokojny stan posiadania należało przyjąć za obowiązujący stan prawny, co strony potwierdziły w protokole granicznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00