Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 28 października 2022 r., sygn. I SA/Bk 264/22

Administracyjne postępowanie; Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Melezini, Sędziowie sędzia WSA Marcin Kojło, sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz (spr.), , po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 października 2022 r. w trybie uproszczonym sprawy ze skargi M. B.i K. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] kwietnia 2022 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia łącznego zobowiązanie pieniężnego za 2017 rok w nowej wysokości po wznowieniu postępowania oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z [...] lutego 2017 r. Burmistrz S. ustalił K. i M. B. (dalej też jako: "skarżący") łączne zobowiązanie pieniężne za rok 2017 w kwocie 100.310 zł. Wymiaru podatku dokonano na podstawie złożonej przez podatników informacji o nieruchomościach, w której wykazali oni 112.100 m2 gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, 300 m2 nieużytków, 1000 m2 gruntów zadrzewionych i zakrzewionych, 23,8326 ha użytków rolnych (do obciążenia podatkiem - 3,6620ha), 1,74 ha lasów (do obciążenia podatkiem - 1,46 ha).

Decyzją z [...] grudnia 2017 r. nr[...], podjętą w wyniku wznowienia postępowania podatkowego, Burmistrz S. uchylił powyższy nakaz płatniczy za rok 2017 i ustalił łączne zobowiązanie pieniężne w kwocie 283.187 zł. Powodem wznowienia postępowania było wyjście na jaw nowych istotnych w sprawie okoliczności, które istniały w dniu wydania "pierwotnej" decyzji, lecz nie były wtedy znane organowi podatkowemu. Okoliczności te ujawniono w toku kontroli podatkowej i oględzin przeprowadzonych u podatników w dniu [...] kwietnia 2017 r. Okazało się bowiem, że podatnicy zajęli na prowadzenie działalności gospodarczej (w zakresie wydobycia kruszywa) większą powierzchnię użytków rolnych, niż ujawnioną w informacji o nieruchomościach. Za zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej uznano grunty o łącznej powierzchni 318.099 m2, za podlegające podatkowi rolnemu uznano użytki rolne o powierzchni 4,5257 ha (do obciążenia podatkiem - 0,2180 ha), natomiast za podlegające podatkowi leśnemu uznano grunty o powierzchni 1,4640 ha (1,1840 ha obciążone podatkiem). Organ podatkowy stwierdził, że podatnicy prowadzili działalność gospodarczą na następujących działkach: (-) obręb "B."; nr [...], nr [...], (-) obręb "D.": nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr[...], nr [...], nr [...] - ("Bi"), nr [...], ("Bi), nr [...] ("K"), nr [...], nr [...], (-) grunty w obrębie "D." dzierżawione od Gminy: nr [...] ("dr") i nr [...] ("dr").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00