Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 września 2022 r., sygn. IV SA/Wr 380/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędziowie Sędzia WSA del. Tomasz Judecki, Asesor WSA Marta Pająkiewicz-Kremis (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 27 września 2022 r. w sprawie ze skargi B.Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia 17 lutego 2022 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. na rzecz skarżącej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 17 lutego 2022 r. (nr [...]) Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. (dalej: SKO), działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.), utrzymało w mocy decyzję Dyrektora Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ś. z dnia 5 stycznia 2022 r. (nr [...]) o odmowie ustalenia B. Z. (dalej: strona, wnioskodawczyni, skarżąca) prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Z treści zaskarżonej decyzji oraz z akt sprawy wynika, że strona wystąpiła o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką. Do wniosku dołączyła orzeczeni matki o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz dokument potwierdzający pobieranie przez stronę zaświadczenia emerytalnego z zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z ustaleń organu pierwszej instancji wynika, że matka strony jest osobą całkowicie ubezwłasnowolnioną, całkowicie leżącą, bez jakiegokolwiek kontaktu werbalnego, zupełnie zależną od pomocy i wsparcia osób trzecich.

Podstawą odmowy uwzględnienia wniosku strony przez organ pierwszej instancji był przepis art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm., dalej: u.ś.r.), w myśl którego świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury. Organ pierwszej instancji odnotował nadto, że żyją pozostali krewni M. S., którzy są objęci wobec niej obowiązkiem alimentacyjnym w tej samej kolejności co wnioskodawczyni, a żadna z tych osób nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00