Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 września 2022 r., sygn. I SA/Po 258/22

Podatek dochodowy od osób fizycznych; Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędzia WSA Waldemar Inerowicz po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 15 września 2022 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę 697,- zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z 04 listopada 2021 r. Z. Ł. wystąpił z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przedstawiając opis zdarzenia przyszłego, wnioskodawca wskazał, że latach 2007-2008 zawarł z bankiem trzy umowy o kredyt zabezpieczone hipotecznie na zakup pięciu mieszkań. Jedna z umów była zawarta na sfinansowanie trzech mieszkań. Kredyty zostały udzielone na okres 30 lat. Kredyty zostały udzielone jako denominowane w walucie obcej - frankach szwajcarskich (CHF). Wartość zadłużenia wnioskodawcy z tytułu zaciągniętych kredytów ustalona jest w walucie obcej. Obecnie bank proponuje wnioskodawcy zawrzeć ugody. Na ich podstawie skarżący i bank mają dokonać zmiany waluty zadłużenia określonej w umowach na walutę polską. Za podstawę ustalenia wysokości zadłużenia mają przyjąć, że kredyty udzielone na podstawie umów zostaną rozliczone tak, jakby od daty zawarcia umów stanowiły kredyty złotówkowe. Zatem to rozwiązanie zakłada konwersję waluty kredytów na złotówki, tak jakby od początku były kredytami złotówkowymi. W konsekwencji po zawarciu ugód kredyty przestaną podlegać denominacji w walucie obcej. Ugody ustalą wyższe oprocentowanie kredytów (w PLN) niż jest obecnie, gdy są one denominowane w CHF.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00