Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 września 2022 r., sygn. III SA/Gl 321/22

Opłaty administracyjne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć, Asesor WSA Piotr Pyszny (spr.), Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 września 2022 r. sprawy ze skargi A. F. na decyzję Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach z dnia 31 stycznia 2022 r. nr PR.5432.3.2022 ldz. 2763/01/2022/GB w przedmiocie opłaty podwyższonej za wydobycie kopaliny bez wymaganej koncesji oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 31 stycznia 2022 r., znak PR.5432.3.2022, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego (dalej jako organ, organ odwoławczy, Prezes WUG) utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w G. (dalej jako organ I instancji) z 10 grudnia 2021 r. w przedmiocie ustalenia A. F. (dalej jako strona, skarżący) opłaty podwyższonej za wydobycie od roku 2017 do 27 sierpnia 2020 r. bez wymaganej koncesji 8.520 ton kopaliny - piasku drobnoziarnistego, na części działki o nr ewid. [...] położonej w miejscowości B., gmina D., powiat r., województwo k., w wysokości [...] zł oraz zobowiązania do wniesienia ustalonej opłaty w wysokości 60% na konto gminy D. i w wysokości 40% na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w W.

Podstawę prawną decyzji stanowiły przepisy art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postepowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 735 - dalej jako kpa) oraz art. 140 ust. 1, ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 1420 - dalej jako pgg).

Rozstrzygnięcia zapadło w następującym stanie faktycznym:

W organie I instancji 7 maja 2020 r. przyjęto anonimowe zgłoszenie telefoniczne o wywozie piasku z działki należącej do strony. Z kolei 16 maja tego samego roku stosowne zawiadomienie w tej samej sprawie przesłał Naczelnik Urzędu Skarbowego w R. Z tego względu 27 sierpnia 2020 r., na opisanej wyżej działce [...] pracownicy inspekcyjno-techniczni organu I instancji przeprowadzili wizję terenową, w trakcie której stwierdzono ślady prowadzonej w ostatnim czasie eksploatacji kopaliny, w wyniku której powstało wyrobisko stokowo - wgłębne. Stan skarp wyrobiska wskazywał, że wydobycie kruszywa prowadzono w ostatnim czasie (niezwietrzałe powierzchnie skarp, brak roślinności). Spąg wyrobiska w centralnej i wschodniej części został wypełniony przez gnojowicę oraz hałdę humusu. W zachodniej części w spągu wyrobiska rozpoznano świeże ślady opon ciężkich pojazdów oraz hałdy kruszywa zmieszanego z masami ziemnymi. Przedmiotem wydobycia było kruszywo w postaci piasków pylastych, drobno i średnioziarnistych. Za nadkład uznano warstwę gleby z korzeniami o średniej miąższości około 0,2 m. Do wyrobiska prowadziła droga gruntowa, przez działkę nr [...] do drogi publicznej. W odległości około 15 m od ww. wyrobiska znajdował się dom mieszkalny wraz z budynkami gospodarczymi. W trakcie wizji na wyrobisko przybył skarżący, podający się za właściciela działki. Podał, że prowadzi wymianę gruntów, w celu przystosowania terenu na grunty rolnicze. Ściąga on humus oraz warstwę piasku, a następnie przewozi do M. S., który miesza go w chlewni i tak przygotowany materiał wraca do wyrobiska. Skarżący poinformował również, że ustnie zleca wywóz kruszywa J. R. i proces ten trwa od około dwóch lat. Podczas wizji wykonano fotografie miejsca czynności terenowych oraz przeprowadzono pomiar sytuacyjno-wysokościowy rzędnych terenowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00