Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 września 2022 r., sygn. II SA/Gl 1012/22

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Siudyka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Wojciech Gapiński, Sędzia WSA Krzysztof Nowak, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 12 września 2022 r. sprawy ze skargi A. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 29 października 2020 r. nr SKO.PSŚ/41.5/2108/2020/12874/LZ w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Wójt Gminy J. decyzją z dnia 17 września 2020 r. nr [...] wydaną na podstawie art. 17, art. 24 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 111-dalej "u.s.r.") i art. 104, art. 107 ustawy z dnia 14czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego ( t.j. Dz. U. z 2020 r., poz.256 z późn. zm. - dalej "k.p.a.") odmówił A. J. (dalej strona lub skarżąca) przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na D. J.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji stwierdził, że strona pozostaje w stosunku pracy w Sądzie Rejonowym w R. i korzysta obecnie z urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W ocenie organu I instancji wnioskowane świadczenie przysługuje wyłącznie w sytuacji rozwiązania stosunku prawnego lub zaprzestania pracy dotychczas świadczonej na podstawie jednej z form prawnych przewidzianych treścią art. 3 pkt 22 u.s.r.

W odwołaniu strona wyraziła swoje niezadowolenie z rozstrzygnięcia, wniosła o uchylenie decyzji organu I instancji oraz przyznanie wnioskowanego świadczenia wraz z odsetkami od miesiąca złożenia wniosku. W motywach odwołania podniosła, że córka wymaga stałej opieki drugiej osoby, a strona przebywa na bezpłatnym urlopie wychowawczym. W rozbudowanym uzasadnieniu strona przedstawiła argumentację przemawiająca za trafnością jej żądania i w tym zakresie odwołała się do orzecznictwa sądów administracyjnych.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach (SKO) decyzją z 29 października 2020 r. nr SKO.PSŚ/41.5/2108/2020/12874/LZ, po rozpatrzeniu odwołania utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu decyzji organ ten przedstawił dotychczasowy przebieg postępowania, a następnie przywołał treść przepisów mających zastosowanie w sprawie. W dalszej części uzasadnienia SKO wskazało na przesłanki, które muszą kumulatywnie wystąpić, aby strona mogła otrzymać wnioskowane świadczenie. W konkluzji swojego stanowiska organ odwoławczy podkreślił, że strona nie spełnia wymogów wynikających z obowiązujących regulacji prawnych, ponieważ pozostaje w stosunku pracy, który ma charakter stosunku służbowego, to jest powołania na stanowisko sędziego. SKO wskazało, że w aktach brak jest dowodu na rozwiązanie stosunku służbowego przewidzianego art. 68 ustawy z 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 365). SKO stwierdziło, że uzyskanie uprawnienia do urlopu wychowawczego implikuje jedynie utratę dochodu, a nie utratę zatrudnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00