Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 sierpnia 2022 r., sygn. IV SA/Wr 41/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kamieniecka Sędziowie Sędzia WSA del. Tomasz Judecki Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca) po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 18 sierpnia 2022 r. sprawy ze skargi K. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Gminy W. z dnia [...]nr [...]

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. utrzymało w mocy orzeczenie Burmistrza Gminy W. z dnia 3 września 2021 r. odmawiające K. D. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Jak wynikało z akt sprawy powołaną na wstępie decyzją organ I instancji odmówił Stronie przyznania prawa do wskazanego świadczenia, w związku z opieką nad matką – K. D..

W uzasadnieniu organ objaśniał, że analiza wniosku i zebranych w sprawie dokumentów wykazała, że Skarżący sprawuje opiekę nad matką legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, ciąży na nim obowiązek alimentacyjny wobec matki i w związku z tym nie podejmuje zatrudnienia. Fakt i konieczność sprawowania opieki potwierdzono wywiadem środowiskowym. Skarżący nie ma ustalonego prawa do emerytury, renty i innych świadczeń wyłączających możliwość ustalenia prawa do świadczenia. Dalej organ wywodził, że niepełnosprawność osoby wymagającej opieki (matki Skarżącego) powstała po okresie wskazanym w art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 735 ze zm., dalej: u.ś.r.), co wyklucza możliwość przyznania wnioskowanego świadczenia.

Nadto z poczynionych organ ustaleń wynikało, że osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim z Janem Dębowskim (ojcem Skarżącego). Zgodnie z oświadczeniem Strony ojciec jest osobą schorowaną, od urodzenia nie posiada rąk i nie może zapewnić żonie opieki. Obwodowa Komisja Lekarska do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia nr [...] w W. zaliczyła go na stałe do drugiej grupy inwalidów (orzeczenie z dnia 16 marca 1992 r.). Odnosząc się do tych wyjaśnień organ nie zanegował, że ojciec Strony nie jest w stanie sprawować opieki nad żoną, wobec czego obowiązki te przejął Skarżący. Jednakże ustawa o świadczeniach rodzinnych w art. 17 ust. 5 pkt 2 u.ś.r. stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Orzeczenie o zaliczeniu J. D. do drugiej grupy inwalidów jest równoznaczne z posiadaniem orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zatem przyznanie Stronie wnioskowanego świadczenia wyklucza wystąpienie przesłanki negatywnej, o której mowa w powołanym przepisie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00