Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 18 sierpnia 2022 r., sygn. II SA/Op 184/22

Planowanie przestrzenne; Samorząd terytorialny; Prawo miejscowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kozicka Sędziowie Sędzia WSA Daria Sachanbińska Sędzia WSA Krzysztof Sobieralski (spr.) Protokolant st. insp. sądowy Katarzyna Stec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 sierpnia 2022 r. sprawy ze skargi Gminy Komprachcice na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Opolskiego z dnia 29 kwietnia 2022 r., nr IN.VII.743.25.2022.AB w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1) uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze, 2) zasądza od Wojewody Opolskiego na rzecz Gminy Komprachcice kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi Gminy Komprachcice (dalej jako "skarżąca") jest rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Opolskiego (dalej jako "Wojewoda" bądź "organ nadzoru") z dnia 29 kwietnia 2022 r., nr IN.VII.743.25.2022.AB, stwierdzające nieważność uchwały Rady Gminy Komprachcice z dnia 28 marca 2022 r., Nr XLVII.262.2022, w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Komprachcice.

Jak wynika z akt sprawy, zaskarżonym rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewoda Opolski, działając na podstawie art. 91 ust. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2022 r. poz. 559 ze zm.), zwanej dalej w skrócie: "u.s.g.", oraz art. 28 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2022 r. poz. 503 ze zm.), zwanej dalej w skrócie "u.p.z.p.", stwierdził nieważność uchwały Rady Gminy Komprachcice z dnia 28 marca 2022 r., Nr XLVII.262.2022, w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Komprachcice. W uzasadnieniu organ nadzoru wskazał, że kwestionowany akt narusza zasady sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, gdyż został sporządzony w oparciu o Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Komprachcice przyjęte uchwałą Rady Gminy Komprachcice z dnia 14 grudnia 2016 r., Nr XXI.143.2016, zwane dalej "Studium", które jest nieaktualne z uwagi na zmianę z dniem 1 stycznia 2017 r. granic administracyjnych Gminy. Dalej organ nadzoru wskazał, że zmiana granic administracyjnych Gminy Komprachcice wymaga od jej władz określenia na nowo polityki przestrzennej, zmianie uległy bowiem zasadnicze dla tej polityki elementy: obszar i "stan ludnościowy". Studium nie określa kierunków rozwoju przestrzennego Gminy Komprachcice w oparciu o jej zmienione uwarunkowania rozwoju, nie może więc stanowić podstawy jakichkolwiek decyzji planistycznych w tym miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W tej sytuacji Wojewoda uznał, że stwierdzenie organu planistycznego o niesprzeczności planu (zmiany planu) ze Studium należy uznać za pozbawione jakiejkolwiek treści normatywnej. Organ nadzoru podkreślił, że nie kwestionuje faktu obowiązywania na terenie Gminy Komprachcice uchwały z 2016 r., ale to, że akt ten stanowi wciąż podstawę podejmowania decyzji planistycznych, pomimo swojej oczywistej nieaktualności. Zgodność planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego ze Studium to zgodność planu z polityką przestrzenną Gminy, a polityki tej Gmina Komprachcice nie posiada pomimo formalnego obowiązywania Studium.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00