Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 18 sierpnia 2022 r., sygn. I SA/Ke 123/22

Kara administracyjna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak Sędziowie Sędzia WSA Mirosław Surma Asesor WSA Andrzej Mącznik (spr.) Protokolant Starszy inspektor sądowy Anna Adamczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 sierpnia 2022 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Inspektor Transportu Drogowego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Główny Inspektor Transportu Drogowego (dalej "organ", "GITD") decyzją z 9 grudnia 2021r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję Ł. Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z 20 sierpnia 2021 r.

nr [...] o nałożeniu na M. M. kary pieniężnej w wysokości [...] zł.

Organ ustalił, że 12 kwietnia 2021 r. podczas kontroli drogowej w miejscowości P. T. pojazdu marki Man o nr rej. [...] oraz naczepy rodzaju [...] wyprodukowanej w przedsiębiorstwie Vitkovice Mostaren Brezno oznaczonej numerem seryjnym podwozia [...] stwierdzono wykonywanie przewozu drogowego naczepą nieposiadającą ważnego aktualnego badania technicznego potwierdzającego jego zdatność do ruchu drogowego. Pojazdem kierował Ł. S.. Organ ustalił, że w sprawie wykonywany był krajowy transport drogowy rzeczy. K. nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów potwierdzających dopuszczenie naczepy [...] marki Vitkovice Mostaren Brezno do ruchu drogowego. W chwili zatrzymania kontrolowanym zespołem pojazdów przewożony był żuraw dźwigowy.

Kontrolowany przewóz wykonywany był na rzecz i w imieniu M. M. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą [...] Transport Specjalistyczny M. M.. Przebieg kontroli został utrwalony

w protokole kontroli z 12 kwietnia 2021 r. nr WITD.DI.P.V [...]/21.

Organ wskazał na podstawę prawną rozstrzygnięcia: przepisy ustawy

z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 919), dalej "u.t.d." w tym art. 4 pkt 22 lit. l, art. 92a ust. 1, ust. 3, ust. 7, art. 92c, art. 71 ust. 1, art. 81 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 450), dalej "p.r.d". Wyjaśnił, że w sprawie kary pieniężne są nakładane na podstawie art. 92a w zw. z art. 93 ust. 1 u.t.d. Treść art. 92a ust. 1 i 7 w zw. z załącznikiem nr 3 do u.t.d. określa w sposób sztywny wysokość kar pieniężnych za naruszenia przepisów załącznika nr 3 do u.t.d. W tym zakresie organ nie ma możliwości miarkowania kar pieniężnych. W związku z powyższym regulacja wynikająca z art. 189d k.p.a., na mocy art. 189a § 2 pkt 1 k.p.a. nie ma zastosowania w niniejszej sprawie. Ponadto, w ocenie organu, zastosowania nie znajdzie również art. 189e k.p.a. oraz art. 189f k.p.a., które regulują przesłanki odstąpienia od nałożenia kary pieniężnej oraz udzielenia pouczenia. Kwestie te zostały uregulowane odrębnie przez ustawę o transporcie drogowym w art. 92c ust. 1 pkt 1, zaś w odniesieniu do naruszeń związanych z nieprzestrzeganiem przepisów o czasie prowadzenia pojazdów, wymaganych przerwach i okresach odpoczynku zastosowanie ma art. 92 b ust. 1 tej ustawy. Reguła kolizyjna wyrażona w art. 189 a § 2 k.p.a. daje w tym zakresie pierwszeństwo przepisom odrębnym, a nie przepisom zawartym w dziale IVa kpa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00