Wyrok WSA w Kielcach z dnia 24 sierpnia 2022 r., sygn. II SA/Ke 271/22
Kombatanci
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Ziomek Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Armański Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.) Protokolant Starszy inspektor sądowy Joanna Dziopa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 sierpnia 2022 r. sprawy ze skargi Z. D. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. z dnia [...] kwietnia 2022 r. [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych I. oddala skargę; II. przyznaje od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach) na rzecz A. D. kwotę [...](dwieście dziewięćdziesiąt pięć [...]) złotych, w tym VAT w kwocie [...](pięćdziesiąt pięć [...]) złotych, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z 11 kwietnia 2022 r. [...] Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. (dalej jako "Szef Urzędu", "organ") utrzymał w mocy decyzję własną z 22 października 2018 r. nr [...] o odmowie potwierdzenia Z. D. statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.
W uzasadnieniu zaskarżonego rozstrzygnięcia organ przytoczył treść art. 2, art. 3 i art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 1255, zwanej dalej "ustawą").
W ocenie organu materiał dowodowy zgromadzonego w sprawie w pierwszej instancji, w tym nadesłane przez skarżącego oświadczenia świadków nie pozwalają na uznanie, że strona spełniła przesłanki określone w art. 2 lub w art. 3 ustawy.
Organ wskazał, że w aktach sprawy znajduje się pismo Instytutu Pamięci Narodowej z 10 września 2018 r. w którym stwierdzono, iż w zasobach Instytutu nie odnaleziono dokumentów mogących potwierdzić działalność opozycją strony lub doznane przez niego represje. Organ wyjaśnił, że zdaniem wnioskodawcy, podstawą potwierdzenia ww. statusu jest okoliczność jego przynależności do NSZZ "Solidarność", zajmowanie się kolportażem ulotek i znaczków. Za swoją działalność antykomunistyczną skarżący miał zostać zwolniony z pracy w Przedsiębiorstwie Budownictwa Ogólnego w Dąbrowie Górniczej (dalej "P.B.O.") i wielokrotnie bity. Miał również przebywać w areszcie na 48 godzin, a także zostać skazanym na 2 lata pozbawienia wolności w 1987 r. Strona do akt sprawy dołączyła oświadczenie H. G., Z. L. oraz Sylwestra Szymańskiego. H. G. stwierdził, że Z. D. "czynnie działał w okresie stanu wojennego w latach osiemdziesiątych w opozycji antykomunistycznej za co był szykanowany i przesłuchiwany przez ówczesną milicję obywatelską. Za działalność opozycyjną został zwolniony tuż przed stanem wojennym z zakładu P.B.O. w Dąbrowie Górniczej. W 1989 r. organizował wolne wybory do parlamentu". Z. L. oświadczył, że Z. D. "w czerwcu 1989 roku organizował wolne wybory" oraz "za swoją działalność ponosił reperkusje i szykany.". S. S. oświadczył, że Z. D. "działał na przełomie lat [...] w strukturach NSZZ "Solidarność" przy L. W.. Organizował wolne wybory z czerwca 1989 roku." oraz, że "był prześladowany przez Milicję Obywatelską oraz S.B., musiał się w przeszłości ukrywać."