Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 sierpnia 2022 r., sygn. II SA/Gd 231/22

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Górska (spr.) Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz Asesor WSA Wojciech Wycichowski po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 24 sierpnia 2022 r. sprawy ze skargi H. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 17 lutego 2022 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej H. L. kwotę 480 zł (czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Skarga H. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 17 lutego 2022 r., nr SKO Gd/378/21, w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Skarżąca wystąpiła w dniu 30 grudnia 2020 r. o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką.

Decyzją z 25 stycznia 2021 r. Wójt Gminy Wejherowo odmówił wnioskowanego świadczenia, z uwagi na niespełnienie przesłanek z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Skarżąca wniosła od tak wydanej decyzji odwołanie, po rozpatrzeniu którego decyzją z 6 maja 2021 r. Kolegium uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. W uzasadnieniu organ wskazał, że brak jest podstaw do odmowy przyznania świadczenia w oparciu jedynie o art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, bowiem Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 21 października 2014 r., K 38/13, stwierdził, że 7 ust. 1b ustawy powołanej w punkcie 1 w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności, jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji. Zatem, zdaniem organu odwoławczego, oceny warunków do przyznania świadczenia dokonać należy z wyłączeniem tej części przepisu. Organ II instancji stwierdził nadto, że zebrany w sprawie materiał dowodowy nie pozwala na dokonanie oceny spełniania przesłanek, od których zależy przyznanie świadczenia. W rezultacie organ I instancji powinien przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, w tym wywiad środowiskowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00