Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 lipca 2022 r., sygn. I SA/Wr 270/21

Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Haberka (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Marta Semiczek, Asesor WSA Iwona Solatycka, , Protokolant: Starszy specjalista Alicja Połaczewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie 19 lipca 2022 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. zs. we W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 grudnia 2021 r. znak 111-KDIB3-1.4012.736.2020.2.ICZ w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla interpretację w całości; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A sp. z o.o. (dalej: wnioskodawca, strona, skarżąca, spółka) jest interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: organ, DKIS) z 16 grudnia 2021 r. znak [...], dotycząca podatku od towarów i usług.

Postępowanie przed organem.

We wniosku z 15 września 2020 r. uzupełnionym pismem z 20 listopada 2020 r. wnioskodawca wskazał, że wraz z trzema zainteresowanymi wykonywali usługi na rzecz dwóch wspólnych klientów, w stosunku do których przysługiwały im wierzytelności.

W związku z ww. wierzytelnościami wnioskodawca oraz zainteresowani skorzystali z "ulgi na złe długi", o której mowa w art. 89a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r., poz. 106, ze zm.; dalej: uVAT). W ramach "ulgi na złe długi" dokonano stosownych korekt podstawy opodatkowania oraz podatku VAT należnego.

Mając na uwadze niemożność odzyskania należności od dłużników z uwagi na ich sytuację finansową, wnioskodawca oraz zainteresowani uznali, że z ekonomicznego punktu widzenia korzystniej będzie zbyć wierzytelności na rzecz osób trzecich niż dochodzić je w ramach postępowań sądowych. W konsekwencji, ww. wierzytelności zostały w całości zbyte przez wnioskodawcę i zainteresowanych na rzecz dwóch osób fizycznych, przy czym cenę nabycia ustalono jako część ich wartości nominalnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00