Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 lipca 2022 r., sygn. I SA/Kr 519/22

Podatek od towarów i usług

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Michał Niedźwiedź Sędziowie WSA Grzegorz Klimek WSA Bogusław Wolas (spr.) Protokolant Julia Mejer po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lipca 2022 r. sprawy ze skargi M. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 marca 2022 r., nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług, I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie 697 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych).

Uzasadnienie

Wnioskiem z 9 listopada 2021 r., uzupełnionym pismem z 26 stycznia 2022 r., M. S.A. (dalej także jako Skarżąca, Wnioskodawca, M.) zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (DKlS), z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, który dotyczył podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu dofinansowania otrzymanego w związku z realizacją projektu "Gov_Tech_ InnoLab_Innowacyjne Samorządy Przyszłości. Wsparcie dla JST w procesie wdrażania innowacji na rzecz lokalnych społeczności" (Projekt).

We wniosku skarżąca przedstawiła stan faktyczny obejmujący realizację projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej pod nazwą j.w. w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, Osi priorytetowej II: Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+l, Działania 2.4 Współpraca w ramach krajowego systemu innowacji, Poddziałania 2.4.1. Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB, Pilotaż GovTech inno_LAB. Głównym założeniem programu GovTech jest wprowadzenie innowacji do polskiej administracji oraz wspieranie jednostek samorządu terytorialnego (JST) w zamawianiu dostaw i usług opartych na nowych technologiach. Celem Projektu jest znalezienie możliwości stworzenia dedykowanych i innowacyjnych rozwiązań dla JST, podniesienie kompetencji pracowników JST. Zgodnie z wnioskiem aplikacyjnym, działania projektowe nie są adresowane do konkretnego odbiorcy. Odnoszą się do grupy odbiorców, jakimi są JST, jednak podejmowane są pod wspólną nazwą "wsparcia dla JST w procesie wdrażania innowacji na rzecz lokalnych społeczności". Realizacja założonych celów Projektu odbywa się w etapach. Dofinansowanie przewidziane w ramach Projektu ma charakter kosztowy i w całości przeznaczone jest na pokrycie wydatków niezbędnych do realizacji projektu. Rozliczanie kosztów poszczególnych zadań wykonywanych przez wnioskodawcę w ramach projektu odbywa się na podstawie rzeczywiście poniesionych wydatków. Grant, czyli 100% dofinansowania jest przekazywany M. w postaci zaliczki lub refundacji poniesionych wydatków kwalifikowanych. Na podstawie umowy o powierzenie grantu, M. jest zobligowany do składania wniosków o płatność zaliczkową z przeznaczeniem na ponoszenie wydatków kwalifikowanych. Jednym z głównych celów Projektu i tym samym wskaźników jest objęcie wsparciem 48 Samorządów, z których 12 ma zostać przeprowadzonych przez wszystkie etapy programu. W przypadku niezrealizowania wskaźników grant może zostać obniżony zgodnie z brzmieniem § 15 pkt 7 umowy z PARP: "Każdorazowa zmiana dotycząca obniżenia wartości zakładanych w Projekcie wskaźników wymaga przedstawienia działań, jakie Grantobiorca podjął w celu realizacji zakładanej wartości wskaźników. W przypadku wyrażenia zgody na wprowadzenie zmian w tym zakresie, PARP może proporcjonalnie pomniejszyć grant".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00