Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 lipca 2022 r., sygn. II SA/Gl 550/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Żurawik, Sędziowie Sędzia WSA Edyta Kędzierska, Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.), , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 13 lipca 2022 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 22 lutego 2022 r. nr SKO.PSŚ/41.5/422/2022/2030/PM w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Burmistrz Miasta R. decyzją z 3 sierpnia 2021 r. nr [...] wydaną na podstawie art. 2 pkt. 2, art. 3. Art. 17 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111) i art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego odmówił J. K. (dalej jako strona lub skarżący) reprezentowanemu przez pełnomocnika radcę prawnego M. M. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad matką. W uzasadnieniu decyzji organ ten przywołał stosowne przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych, jak również przedstawił sytuację faktyczną związaną z niezbędnością sprawowania opieki przez stronę nad niepełnosprawną matką. W tym zakresie podkreślono, że strona nieregularnie sprawuje stosowną opiekę, ponieważ podczas kilku wizyt pracownika socjalnego w mieszkaniu matki nie zastano strony, a była poinformowana o terminie i miejscu wizyty pracownika socjalnego. Jako zasadniczy powód odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego podkreślono, że strona otrzymuje specjalny zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad matką, a z uwagi na okres powstania niepełnosprawności matki brak jest podstaw prawnych pozwalających na przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego.

W imieniu stronu odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach wniósł jej pełnomocnik. W odwołaniu tym podniesiono zarzut naruszenia przepisów prawa materialnego a w szczególności art. 17 ust. 1 b ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz art. 17 ust. 1 pkt. 4 tej ustawy w kontekście wadliwej interpretacji i bezzasadnym uznaniu, że opieka musi być całodobowa. Ponadto wskazano na naruszenie szeregu przepisów postępowania administracyjnego, a w szczególności nie wyjaśnienie wszystkich istotnych okoliczności sprawy. W motywach odwołania przedstawiono argumentację przemawiającą za jego uwzględnieniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00