Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 19 lipca 2022 r., sygn. I SA/Gd 566/22

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia WSA Marek Kraus (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Szczepkowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 19 lipca 2022 r. sprawy ze skargi H. W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 kwietnia 2022 r. nr 0114-KDIP3-1.4011.142.2022.3.MZ w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zbycia nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1. W zaskarżonej interpretacji indywidualnej z dnia 13 kwietnia 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako "organ" lub "Dyrektor KIS") stwierdził, że stanowisko H. W. (dalej jako ,,Wnioskodawca’’, "Skarżący"), przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości, jest nieprawidłowe.

2. Rozstrzygnięcie zapadło na tle następującego stanu faktycznego i prawnego sprawy:

2.1. W dniu 28 stycznia 2022 r. do organu wpłynął wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości gruntowych przez Skarżącego oraz jego żonę M. W. - zainteresowaną niebędącą stroną postępowania ( dalej jako ,, małżonkowie’’).

We wniosku Wnioskodawca wskazał, że wraz z żoną są polskimi rezydentami podatkowymi i podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W ich małżeństwie obowiązuje ustawowa wspólność majątkowa małżeńska. Nie są zgłoszeni (każdy z osobna oraz w ramach spółki osobowej) jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług ani w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Od stycznia 2001 r. są właścicielami mieszkania typu segment jednorodzinny, w którym mieszkają. Od dnia 17 maja 2007 r. Skarżący ma nadany numer identyfikacyjny w krajowym systemie ewidencji producentów rolnych, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności rolnych. Rejestr jest prowadzony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od tego czasu Wnioskodawca otrzymuje corocznie dopłaty rolne na posiadane i uprawiane grunty rolne. Poza dopłatami małżonkowie nie uzyskiwali i nie uzyskują przychodów z działalności rolniczej. Ograniczali i ograniczają się oni do utrzymywania areału w odpowiedniej kulturze rolnej, co jest wymogiem dotrzymywania dopłat i wiąże się z obowiązkiem obkaszania raz do roku użytków zielonych, których są właścicielami. W związku działkami gruntu będącymi własnością Skarżącego i jego żony nie dokonywali i nie dokonują oni dostawy produktów rolnych oraz nie świadczyli i nie świadczą usług rolniczych, a także nie uzyskiwali i nie uzyskują przychodów z tego tytułu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00