Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 czerwca 2022 r., sygn. I SA/Wr 181/22

Interpretacje podatkowe; Podatek od spadków i darowizn

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Haberka (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Sędzia WSA Dagmara Stankiewicz-Rajchman, , po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym 29 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi A. W. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 stycznia 2022 r. znak 0113-KDIPT2-3.4011.511.2021.5.MS w przedmiocie odmowy wydania interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A. W. (dalej: strona, skarżąca, wnioskodawca) jest postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: organ, DKIS) z 17 stycznia 2022 r. znak [...], utrzymujące w mocy własne postanowienie z 10 listopada 2021 r. znak [...] o odmowie wydania interpretacji indywidualnej.

Postępowanie przed organem.

We wniosku z 7 czerwca 2021 r. strona zwróciła się o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wnioskodawca wskazał, że jest osobą fizyczną, wspólnikiem spółki partnerskiej (dalej: spółka), posiadającą 50% udziałów w zyskach spółki. Strona ma miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z czym podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka prowadzi działalność gospodarczą od 2005 r., a przedmiotem jej działalności jest przygotowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami, pozwoleniem na budowę i nadzorem autorskim inwestycji. Spółka jest właścicielem nieruchomości zabudowanej. Wspólnicy planują wycofanie nieruchomości ze spółki oraz jej nieodpłatne przekazanie do majątków prywatnych. W wyniku wycofania nieruchomości ze spółki każdy ze wspólników otrzyma udziały we własności nieruchomości odpowiadające wysokości jego udziałów w zyskach spółki. Wycofanie nieruchomości ze spółki zostanie udokumentowane uchwałą wspólników oraz umową przeniesienia własności, sporządzonymi w formie aktu notarialnego. W celu przeniesienia udziałów w nieruchomości na rzecz wspólników zostanie zawarta umowa nienazwana inna niż umowa darowizny przenosząca nieodpłatnie prawo własności. Wycofanie nieruchomości ze spółki nie będzie dokonywane w ramach umowy sprzedaży, darowizny, wypłaty zysku ze spółki ani nie będzie wiązać się z wycofaniem lub obniżeniem wartości wkładów wniesionych przez wspólników do spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00