Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 czerwca 2022 r., sygn. III SA/Wa 2919/21

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Agnieszka Baran (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Dariusz Czarkowski, sędzia WSA Ewa Izabela Fiedorowicz, Protokolant referent stażysta Paweł Król, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi M.W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia ostatecznej decyzji w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2011 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. na rzecz M.W. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego W. (dalej jako: "Naczelnik", "organ I instancji") decyzją z [...] sierpnia 2021 roku odmówił uchylenia decyzji ostateczniej z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] wydanej wobec skarżącej.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że pomimo istnienia przesłanki określonej w art 240 § 1 pkt 5 ordynacji podatkowej, wydanie nowej decyzji orzekającej co do istoty sprawy nie może nastąpić z uwagi na upływ terminu przewidzianego w art. 70 ordynacji podatkowej.

M.W. (dalej jako: "podatniczka", "skarżąca") wniosła odwołanie od powyższej decyzji, w którym domagała się uchylenia zaskarżonej decyzji o przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia.

W uzasadnieniu odwołania podatniczka wskazała, że organ I instancji całkowicie pominął fakt, że przepis art. 245 § 1 pkt 3 ordynacji podatkowej jest niezgodny z Konstytucją RP i nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie. W konsekwencji postępowanie powinno zostać umorzone na podstawie art. 208 ordynacji podatkowej z uwagi na brak podstaw do jego prowadzenia, tj. "brak zobowiązania podatkowego po stronie podatnika, bowiem podatnik spełnił wszystkie kryteria zwolnienia z podatku od sprzedaży mieszkania dokonanej w 2011 roku, co jest bezsporne, ponieważ był w nim zameldowany przez ponad 12 miesięcy".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00