Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 2 czerwca 2022 r., sygn. II SA/Rz 106/22

Ewidencja ludności

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Magdalena Józefczyk /spr./ Sędziowie WSA Ewa Partyka WSA Piotr Godlewski Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi K. K. na decyzję Wojewody Podkarpackiego z dnia 5 listopada 2021 r. nr O-III.621.1.19.2021 w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego - skargę oddala -

Uzasadnienie

Przedmiotem kontroli Sądu jest decyzja Wojewody Podkarpackiego (dalej: "Wojewoda", "organ odwoławczy" lub "organ II instancji") z dnia 5 listopada 2021 r. nr O-III.621.1.19.2021 w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego.

Wydanie decyzji poprzedziło postępowanie administracyjne o następującym przebiegu:

W dniu 26 lutego 2021 r. JK zwróciła się do Burmistrza Miasta [...] (dalej: "Burmistrz" lub "organ I instancji") o wymeldowanie KK (dalej: "skarżącego") z miejsca pobytu stałego pod adresem: [...]. W uzasadnieniu żądania podała, że skarżący nie mieszka pod wskazanym dresem od 30 października 2020 r.

Decyzją z dnia 31 maja 2021 r. nr USCiSO.5343.2.D.2021 Burmistrz Miasta [...] odmówił wymeldowania skarżącego z miejsca pobytu stałego w [...].

Organ I instancji podał, że warunkiem wymeldowania osoby z miejsca pobytu stałego w trybie art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2021 r. poz. 510 z późn. zm.) - dalej: "u.e.l.", jest ustalenie, że osoba opuściła lokal dobrowolnie w sposób trwały. Nie może dojść do wymeldowania tak długo, jak zainteresowany może podjąć próby przywrócenia zamieszkania, usunięcia skutków zastosowania przymusu, likwidacji stanu niezgodnego z jego wolą, a polegającego na braku możliwości zamieszkania. W opisywanej sprawie ustalono, że skarżący nie opuścił lokalu dobrowolnie, ponieważ w dniu 30 października 2020 r. wnioskodawczyni nie wpuściła skarżącego - będącego jej mężem - do domu, uprzednio pakujące jego rzeczy i wystawiające je przed drzwi wejściowe. Ponadto, wnioskodawczyni wniosła do Sądu Rejonowego w [...] powództwo o eksmisję męża, jednakże zostało ono oddalone. Z informacji uzyskanych od Komendy Powiatowej Policji w [...] wynika, że od 30 października 2020 r. funkcjonariusze pod wskazanym wyżej adresem interweniowali sześć razy, a sam skarżący pozostaje z nimi w kontakcie i podejmuje starania w celu zamieszkania w lokalu, w tym złożył powództwo o przywrócenie prawa posiadania lokalu. Powyższe okoliczności świadczą, że skarżący nie zerwał kontaktów z miejscem pobytu stałego i wykorzystuje dostępne środki w celu odzyskania możliwości przebywania w lokalu pod adresem: [...]. To wyklucza możliwość uwzględnienia wniosku i obligowało do wydania decyzji odmownej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00