Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 czerwca 2022 r., sygn. II SA/Po 204/22

Administracyjne postępowanie; Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Asesor WSA Sebastian Michalski (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi I. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lutego 2022 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Wójt Gminy K., decyzją z dnia 14 stycznia 2022 roku (nr [...]), odmówił I. F. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytuły rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką sprawowaną nad mężem M. W..

Organ ustalił, że podopieczny legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z dnia [...] listopada 2021 roku. Niepełnosprawność istnieje od [...] sierpnia 2008 roku, a jej znaczy stopień datuje się od dnia [...] września 2021 roku. Wnioskodawczyni nie podejmowała zatrudnienia od stycznia 2007 roku, a od [...] lipca 2021 roku opiekuje się mężem, który doznał udaru mózgu. W ocenie Wójta nie ma żadnych wątpliwości, co do tego, że wnioskodawczyni sprawuje opiekę nad mężem, który nie jest w stanie samodzielnie poruszać się, ubrać się, czy zadbać o higienę osobistą.

Odmawiając przyznania świadczenia pielęgnacyjnego organ wyjaśnił, że niepełnosprawność podopiecznego powstała po 25. roku życia. Organ wskazał ponadto, że wnioskodawczyni nie zrezygnowała z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad mężem, bo nie pracuje już od 2007 roku.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze, decyzją z dnia 11 lutego 2022 roku (nr [...]), po rozpoznaniu sprawy w trybie odwoławczym, utrzymało w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji.

Kolegium wyjaśniło, że małżonek jest w pierwszej kolejności osobą obowiązaną do opieki i pomocy niepełnosprawnemu współmałżonkowi. Uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego innych osób, nawet spokrewnionych z osobą niepełnosprawną w pierwszym stopniu, ma miejsce dopiero wówczas, gdy małżonek osoby wymagającej opieki nie jest w stanie tej opieki sprawować z uwagi na swoją niepełnosprawność. Organ odwoławczy wskazał ponadto, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 roku o sygnaturze K - 38/13 (Dz.U. 2014, poz. 1443) kryterium momentu powstania niepełnosprawności, jako uniemożliwiające uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego, utraciło przymiot konstytucyjności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00