Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 30 czerwca 2022 r., sygn. I SA/Ol 140/22

Ulgi podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Przemysław Krzykowski (sprawozdawca) Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski sędzia WSA Andrzej Brzuzy po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia 16 grudnia 2021 r., nr SKO.53.1049.2021 w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowych z tytułu podatku rolnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z 16 grudnia 2021 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Olsztynie ( dalej jako organ odwoławczy, Kolegium) utrzymało w mocy decyzję Wójta gminy Dywity (dalej jako organ I instancji, Wójt) z 17 września 2021 r. w przedmiocie odmowy umorzenia M. O. (dalej jako wnioskodawca, strona, skarżący) zaległości podatkowych z tytułu podatku rolnego za 2021r. w kwocie 577 zł.

Z akt sprawy i uzasadnienia decyzji wynika, że wnioskodawca zwrócił się o umorzenie zaległości podatkowej z tytułu I i II raty podatku rolnego za 2021 r. W uzasadnieniu wskazał na trudną sytuację finansową, do której powstania przyczyniła się choroba, obostrzenia związane z pandemią Covid-19 i rosnące wydatki z tym związane.

Wójt odmawiając umorzenia wnioskowanych zaległości podatkowych wskazał, że argumenty wymienione we wniosku nie stanowią podstawy do udzielenia wskazanej ulg gdyż w gospodarstwie domowym wnioskodawcy nie wydarzyły się żadne nieprzewidziane bądź losowe wydarzenia, które mogłyby zachwiać jego sytuacją finansową.

Utrzymując powyższą decyzję Kolegium przytoczyło treść art. 67a § 1 pkt 3, ustawy z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm., dalej jako O.p.) wskazując, że przepisy te dają podstawę do wydania decyzji w ramach tzw. uznania administracyjnego. Ważny interes podatnika lub interes publiczny nie obliguje do umorzenia, a jedynie daje organowi możliwość wydania takiej decyzji. Organ może ale nie musi przychylić się do wniosku podatnika. Odstąpienie od zasady powszechności opodatkowania może być uzasadnione wyłącznie okolicznościami o charakterze wyjątkowym i tylko na takie okoliczności można się powoływać.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00