Wyrok WSA w Lublinie z dnia 29 czerwca 2022 r., sygn. I SA/Lu 200/22
Podatek akcyzowy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Kazubińska-Kręcisz Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz WSA Andrzej Niezgoda (sprawozdawca) Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Woźny po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi S. w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 4 lutego 2022 r. nr SKO.41/4467/P/2021 w przedmiocie zwrotu podatku akcyzowego I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie na rzecz S. w S. kwotę 100 zł (sto złotych) z tytułu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 4 lutego 2022 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lublinie, dalej: "Samorządowe Kolegium Odwoławcze", "Kolegium", "organ odwoławczy", po rozpatrzeniu odwołania Spółki Wspólnoty Gruntowej w S., dalej: "strona", "skarżąca", od decyzji Wójta Gminy S., dalej: "Wójt", "organ pierwszej instancji", z dnia 19 października 2021 r., w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, utrzymał w mocy decyzję wydaną w pierwszej instancji.
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji i akt sprawy wynika, że wnioskiem z dnia 31 sierpnia 2021 r. strona zwróciła się o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, wykorzystywanego w 2021 r. do produkcji rolnej. Do wniosku strona dołączyła kopię faktury VAT dokumentującej zakup oleju napędowego oraz formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o zwrot podatku akcyzowego.
Odmawiając zwrotu podatku organ pierwszej instancji argumentował, że wspólnota gruntowa nie jest podmiotem praw, ale zespołem nieruchomości. Nie jest ona właścicielem majątku, a pełni tylko funkcje zarządcze. Nieruchomości w dalszym ciągu pozostają własnością osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej.
Odwołując się od decyzji Wójta strona argumentowała, że wniosek złożyła jako osoba prawna uprawniona do reprezentowania wspólnoty gruntowej, a nie jako "wspólnota gruntowa". Podała także, że ma nadany numer producenta rolnego i skutecznie wnioskuje do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dopłaty bezpośrednie. Zdaniem strony, jest ona posiadaczem zależnym w rozumieniu art. 336 Kodeksu cywilnego, ponad 330 ha gruntów rolnych i wobec tego uprawniona do wystąpienia o zwrot podatku akcyzowego.