Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 29 czerwca 2022 r., sygn. I SA/Gl 139/22

Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Kornacki (spr.), Sędziowie WSA Agata Ćwik-Bury, Anna Rotter, Protokolant sekretarz sądowy Paulina Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi M. Sp. z o.o. w M. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 listopada 2021 r. nr 0111-KDIB3-1.4012.831.2021.1.AB UNP: 1492651 w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi M. Sp. z o.o. w M. (dalej: "skarżąca" lub "spółka") jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "organ") z 19 listopada 2021 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.831.2021.1.AB UNP: 1492651 wydana w przedmiocie podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wadium wpłaconego w ramach przetargu dotyczącego sprzedaży nieruchomości.

Stan sprawy przedstawia się następująco.

1. W dniu 21 września 2021 r. do organu wpłynął wniosek spółki zastępowanej przez radcę prawnego o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w przypadku wniesienia wadium w ramach przetargu dotyczącego sprzedaży nieruchomości.

Prezentując stan faktyczny spółka wskazała, że zgodnie z Regulaminem sprzedaży należących do niej nieruchomości, odbywającej się w drodze przetargu ustnego nieograniczonego oraz w drodze przetargu nieograniczonego pisemnego, warunkiem udziału w przetargu jest wcześniejsze wniesienie wadium, a podstawę do zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego stanowi protokół przetargu, sporządzony w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, podpisany przez przewodniczącego i członków komisji przetargowej oraz przez osobę wyłonioną w przetargu jako nabywca nieruchomości.

Uczestnik przetargu, który wygrał przetarg, zostaje przez spółkę zawiadomiony (po zakończeniu przetargu) o terminie zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. Przy tym oferent, któremu udzielono przybicia (którego oferta została przyjęta), zobowiązany jest wpłacić na wskazany rachunek bankowy spółki (nie później niż na 3 dni przed dniem podpisania umowy sprzedaży nieruchomości) kwotę 100% ceny wylicytowanej w przetargu, powiększoną o należny podatek od towarów i usług oraz pomniejszoną o kwotę wpłaconego wadium, a za datę zapłaty uważa się dzień uznania wskazanego rachunku bankowego na wymaganą kwotę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00