Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 28 czerwca 2022 r., sygn. I SA/Gd 274/22

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Rischka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Marek Kraus, Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Szczepkowska, , po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi M. K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 grudnia 2021 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.977.2021.1.NM w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Interpretacją indywidualną z dnia 17 grudnia 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej organ lub Dyrektor KIS) stwierdził, że stanowisko M. K. (dalej wnioskodawca lub podatnik) w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Uzasadniając rozstrzygnięcie organ wskazał, że zgodnie z opisem stanu faktycznego wnioskodawca jest osobą fizyczną. Podatnik kilka lat temu objął udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z o.o. Po objęciu tych udziałów do spółki przystąpiło jeszcze dwóch udziałowców, przy czym ostateczny udział wnioskodawcy w spółce wynosił 22%. W 2019 r. spółka z o.o. została przekształcona w spółkę komandytową, do której przeniesiono cały majątek spółki z o.o., zaś wszyscy dotychczasowi udziałowcy tej spółki stali się wspólnikami spółki komandytowej. Udział wnioskodawcy w zysku tej spółki wynosił nadal 22%. W 2021 r. cały majątek spółki komandytowej został przeniesiony na spółkę akcyjną, a tym samym wszyscy dotychczasowi wspólnicy spółki komandytowej stali się akcjonariuszami spółki akcyjnej. Udział wnioskodawcy w tej Spółce wynosił ponownie 22%. Oba przekształcenia spółki nastąpiły więc translatywnie. Jednocześnie wartość bilansowa spółki komandytowej na dzień ustania jej bytu prawnego w związku z przekształceniem w spółkę akcyjną oraz wartość bilansowa spółki akcyjnej wynikająca z bilansu jej otwarcia, przypadająca na wnioskodawcę, stanowiły inną wartość niż wysokość wkładu pieniężnego, jaki wniósł wnioskodawca do spółki z o.o. Wnioskodawca, jak i pozostali akcjonariusze spółki akcyjnej, w czerwcu 2021 r. sprzedali zewnętrznemu inwestorowi wszystkie posiadane przez siebie akcje spółki akcyjnej i uzyskał z tego tytułu przychód. Aby móc poprawnie ustalić dochód, wnioskodawca potrzebuje określić wysokość kosztów uzyskania tego przychodu. Dlatego też podatnik zadał pytanie: czy kosztem uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży akcji spółki akcyjnej, powstałej w wyniku przekształcenia ze spółki komandytowej, która to z kolei powstała w wyniku przekształcenia ze spółki z o.o., będzie przypadająca na wnioskodawcę wartość bilansowa spółki komandytowej z dnia ustania jej bytu prawnego, będąca jednocześnie wartością bilansową spółki akcyjnej z dnia rozpoczęcia tego bytu?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00