Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 maja 2022 r., sygn. III SA/Po 1728/21

Samorząd terytorialny

 

Dnia 5 maja 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Szymon Widłak Sędzia WSA Małgorzata Górecka Asesor sądowy WSA Piotr Ławrynowicz (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 5 maja 2022 roku sprawy ze skargi Wojewody Wielkopolskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Lesznie z dnia 13 maja 2021 roku nr XXXVIII/510/2021 w przedmiocie określenia wymagań jakie powinien spełniać projekt Budżetu Obywatelskiego Miasta Leszna I. stwierdza nieważność § 7 ust. 6 zaskarżonej uchwały, II. oddala skargę w pozostałym zakresie, III. zasądza od Miasta Leszna na rzecz Wojewody Wielkopolskiego kwotę [...]- zł (słownie: [...]) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Uzasadnienie

Wojewoda W. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na uchwałę Rady Miasta z [...] maja 2021 r. nr [...] w sprawie określenia wymagań jakie powinien spełniać projekt Budżetu Obywatelskiego [...] (dalej: uchwała) w części, tj. w zakresie § 5 ust. 3 pkt 1 w zakresie wyrazów: "nr telefonu" i "oraz nr PESEL" oraz § 7 ust. 6. Wniósł o:

1. stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały w zaskarżonej części ze względu na istotne naruszenie prawa;

2. zasądzenie od strony przeciwnej na rzecz skarżącego kosztów postępowania sądowego, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

Zaskarżonej uchwale zarzucił istotne naruszenie art. 5a ust. 2 i 7 pkt 1 i 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1372 ze zm., dalej: u.s.g.) poprzez ograniczenie dostępu mieszkańcom gminy do udziału w konsultacjach społecznych.

W uzasadnieniu skargi Wojewoda wskazał, że w § 5 ust. 3 pkt 1 uchwały wskazano, że "Złożony formularz uznaje się za ważny, jeśli zostaną wypełnione czytelnie wszystkie pola obowiązkowe: nazwa projektu (zalecane do 25 słów), proponowana lokalizacja, szacunkowy koszt projektu, opis projektu i niezbędne zadania lub inwestycje do realizacji projektu (zalecane 150 słów), uzasadnienie do realizacji projektu, w którym zostanie podany sposób, jak realizacja projektu wpłynie pozytywnie na społeczność miasta [...] (zalecane 150 słów), imię, nazwisko, adres, nr telefonu i adres e-mail oraz nr PESEL pełnomocnika projektu". W treści § 7 ust. 6 uchały zamieszczono zaś zapis: "Mieszkaniec, który nie jest zameldowany na pobyt stały lub czasowy na terenie Miasta [...] może zagłosować po wcześniejszym skontaktowaniu się z koordynatorem Budżetu Obywatelskiego lub inną osobą wyznaczoną przez Prezydenta i złożeniu oświadczenia o zamieszkiwaniu na terenie [...]."

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00