Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 24 maja 2022 r., sygn. II SA/Lu 163/22

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski Sędziowie Sędzia NSA Grażyna Pawlos - Janusz Asesor sądowy Marcin Małek (sprawozdawca) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 24 maja 2022 r. sprawy ze skargi M. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi M. Z. (skarżący lub strona) jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie (Kolegium) z 17 grudnia 2021 r. utrzymująca w mocy decyzję Burmistrza B. (Burmistrz) z 8 listopada 2021 r. w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Kwestionowana decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym.

Wnioskiem z 8 października 2021 r. skarżący zwrócił się do Burmistrza o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad matką S. Z.. Do wniosku dołączył orzeczenie wydane przez Powiatowy Zespól ds. Orzekania o Niepełnosprawności w L. w którym stwierdzono, że matka wnioskodawcy posiada znaczny stopień niepełnosprawności, przy czym nie da się ustalić od kiedy istnieje, a jej ustalony stopień datuje się od 27 lipca 2021 r. Orzeczenie wydano na stałe. Wnioskodawca oświadczył, że mieszka wraz z matką oraz, że sprawuje nad nią stałą opiekę z uwagi na jej niepełnosprawność.

W odpowiedzi organ pismem z 19 października 2021 r. poinformował skarżącego, że z uwagi na posiadane prawo do renty powinien dokonać wyboru, poprzez rezygnację z pobierania świadczenia niższego, co można uczynić poprzez złożenie do organu rentowego wniosku o zawieszenia prawa do renty. Następnie organ przeprowadził wywiad środowiskowy i decyzją z 8 listopada 2021 r. odmówił przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00