Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 6 maja 2022 r., sygn. II SAB/Kr 46/22

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie: Przewodniczący: Sędzia Piotr Fronc Sędzia WSA Joanna Człowiekowska (spr.) Sędzia WSA Monika Niedźwiedź po rozpoznaniu w dniu 6 maja 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi A. B. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę w przedmiocie stwierdzenia nabycia z mocy prawa własności nieruchomości, znak: [...] skargę oddala

Uzasadnienie

A. B. złożył w dniu 12 stycznia 2022 r. skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę w sprawie znak: [...], dotyczącej nabycia prawa własności nieruchomości będącej współwłasnością skarżącego - działka nr [...] oraz [...] - zajętej pod drogę publiczną - ul. [...] w K.. Skarżący domagał się stwierdzenia, że organ dopuścił się przewlekłego prowadzenia postępowania oraz, że miało to miejsce z rażącym naruszeniem prawa, a także zasądzenia sumy pieniężnej zgodnie z art. 154 § 7 P.p.s.a.

W uzasadnieniu skarżący wskazał, że od wielu już lat toczy się postępowanie bez zakończenia którego skarżący nie może uzyskać odszkodowania za nieruchomości stanowiące niegdyś jego własność. Organ nie podejmuje działań, które mogłyby doprowadzić do wydania oczekiwanej decyzji. Całą aktywność pozostawia po stronie skarżącego. Głównym problemem jest tu brak wszystkich stron postępowania w tym przeprowadzonych postępowań spadkowych. Skarżący przez pełnomocników działa aktywnie w tej sferze. Organ zaś nie podejmuje żadnych działań, choć ma dostęp do większej ilości baz i źródeł (chociażby baza PESEL czy dane adresowe) od skarżącego. Przy wielości stron postępowania bez działania organu sprawa ta może się nigdy nie zakończyć. W związku z tym stanem rzeczy zostało skierowane ponaglenie do Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Według skarżącego za postępowanie prowadzone przewlekle uznać należy postępowanie prowadzone w sposób nieefektywny poprzez wykonywanie czynności w dużym odstępie czasu, bądź wykonywaniu czynności pozornych, powodujących, że formalnie organ nie jest bezczynny. Przedmiotowe postępowanie jest prowadzone w sposób przewlekły, ze względu na fakt, iż trwa ono dłużej niż jest to konieczne do jego rzetelnego rozstrzygnięcia, oraz że czynności organu o ile w ogóle mają miejsce, mają charakter pozorny i zmierzają jedynie do wydłużenia czasu trwania postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00