Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 30 maja 2022 r., sygn. III SA/Kr 128/22

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Makuch Sędziowie: SWSA Katarzyna Marasek-Zybura (spr.) ASR WSA Marta Kisielowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 30 maja 2022 r. sprawy ze skargi M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] 2021 r. sygn. akt [...] w sprawie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 19 listopada 2021 r. sygn. akt: [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735, dalej: k.p.a.) oraz art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 111 z późn. zm., dalej: u.ś.r.), po rozpoznaniu odwołania M. W. (dalej: skarżąca), od decyzji Prezydenta Miasta z dnia [...] 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką M. B., utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

Powyższe decyzje zapadły w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Decyzją z dnia [...] 2021 r. Prezydent Miasta, działając na podstawie art. 24 ust. 2 i ust. 4 u.ś.r. oraz art. 104 k.p.a. w zw. z art. 32 ust. 2 u.ś.r., odmówił przyznania skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką na matką M. B.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że skarżąca złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad chorą matką. Z dołączonego do wniosku orzeczenia o stopniu niepełnosprawności z dnia 8 listopada 2018 r. wynika, że matka wnioskodawczyni jest osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności, przyznanym na stałe. Niepełnosprawność ta istnieje od 27 lipca 2018 r., a ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 24 września 2018 r. Z przeprowadzonych wywiadów środowiskowych wynika, że matka wnioskodawczyni jest osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji, poruszającą się na wózku inwalidzkim, przy czym większość czasu spędza leżąc w łóżku. Wnioskodawczyni sprawuje opiekę nad matką około 9 godzin dziennie i w ramach opieki pomaga jej w czynnościach higienicznych podczas pielęgnacji przeciwodleżynowej, doprowadza do toalety, dozuje i podaje leki, umawia wizyty lekarskie, pielęgniarskie. Ponadto przygotowuje posiłki, robi zakupy, sprząta, pierze, prasuje. W godzinach wieczornych i nocnych, opiekę nad matką przejmuje pracujący zawodowo syn, z którym matka prowadzi gospodarstwo domowe. Podczas wywiadu środowiskowego ustalono, że do czerwca 2021 r. tj. do czasu, kiedy wnioskodawczyni podejmowała zatrudnienie na ½ % etatu, wynajmowana była opiekunka, która zajmowała się matką, kiedy skarżąca była w pracy. Zgodnie z ustaleniami wywiadu środowiskowego, skarżąca nie pracuje zawodowo, ani dorywczo, nie posiada prawa do własnych świadczeń, nie ma ustalonego prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego, czy zasiłku dla opiekuna, co potwierdza znajdujący się w aktach sprawy wydruk z systemu PUP-ZUS. Ustalono, że skarżąca była zatrudniona do 30 czerwca 2021 r., a z dołączonego do wniosku świadectwa pracy wynika, że stosunek pracy ustał na mocy porozumienia stron w związku z likwidacją stanowiska pracy. Zgodnie z dołączonym do wniosku orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, u matki skarżącej niepełnosprawność istnienie od 27 lipca 2018 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00