Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 kwietnia 2022 r., sygn. I SA/Wa 592/22

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marta Kołtun-Kulik, Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska, sędzia WSA Iwona Kosińska (spr.), , po rozpoznaniu w 6 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi M.H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] stycznia 2022 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz M.H. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie decyzją z dnia [...] stycznia 2022 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania M. H., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta [...] z dnia [...] października 2021 r. nr [...] odmawiającą przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Prezydent [...] po ponownym rozpatrzeniu sprawy decyzją z dnia [...] października 2021 r. odmówił M. H. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu niepodejmowania i rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną matką.

Z akt sprawy wynika, że wnioskodawczyni nie podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z żadnego tytułu. Matka wnioskodawczyni została na stałe zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności. Stopień niepełnosprawności datuje się od dnia [...] kwietnia 2019 r. Matka wnioskodawczyni wymaga stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. W piśmie z dnia [...] września 2021 r. wnioskodawczymi wyjaśniła, że zaprzestała stałej pracy około 25 lat temu, a jej historia zatrudnienia składa się jedynie z prac dorywczych. W tej sytuacji organ I instancji stanął na stanowisku, że wnioskodawczyni nie spełnia warunków do przyznania świadczenia, ponieważ nie ma bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego między rezygnacją (niepodejmowaniem) zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej a koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką. Organ podkreślił także fakt, że w momencie otrzymania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności (w dniu 5 czerwca 2019 r.) wnioskodawczyni mogła wystąpić o przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego, co pozwoliłoby organowi zweryfikować okoliczności związane ze sprawowaniem opieki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00