Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 kwietnia 2022 r., sygn. II SA/Wa 4140/21

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Kruszewska-Grońska (spr.) Sędzia WSA Andrzej Kołodziej Sędzia WSA Łukasz Krzycki Protokolant sekretarz sądowy Marcin Rusinowicz-Borkowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi B. S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] października 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Wnioskiem z [...] września 2017 r. (data wpływu do organu: [...]września 2017 r.) B. S. (dalej: "skarżący") wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (dalej: "Minister", "organ") o zastosowanie wobec niego art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (obecnie tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r., poz. 723 ze zm.; dalej: "ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym").

W uzasadnieniu wniosku skarżący podał, że z dniem 1 września 1987 r. został przyjęty do Służby Bezpieczeństwa (dalej: "SB") do pionu rolnictwa. Od 2 października 1989 r. do 12 maja 1990 r. był słuchaczem studium podyplomowego Akademii Spraw Wewnętrznych w L.. Dzięki staraniom skarżącego oraz jego kolegów ze studiów podyplomowych - we współpracy z lokalną warszawską rozgłośnią radiową - udało się zweryfikować program ww. uczelni w kierunku pracy typowo policyjnej. W dniu 1 października 1989 r. skarżący zwrócił się do Szefa Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w L. o przeniesienie go do pionu Milicji Obywatelskiej (dalej: "MO"), co nastąpiło 1 listopada 1989 r. - został wówczas przeniesiony na stanowisko inspektora sekcji przestępstw gospodarczych MO. Skarżący podkreślił, że otrzymał odznaczenia państwowe, nagrody rzeczowe i pieniężne oraz listy gratulacyjne. Orzeczeniem z [...] września 2016 r. nr [...] został zaliczony do drugiej grupy inwalidzkiej, a stwierdzone inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą w Policji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00