Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 kwietnia 2022 r., sygn. I SA/Gd 1749/21

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Wesołowska, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia NSA Elżbieta Rischka (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Szczepkowska, , po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi R. P. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 października 2021 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia 20 października 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako "organ" lub "Dyrektor KIS"), działając na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm. - dalej jako "O.p.") stwierdził, że stanowisko R. P.- dalej: "Wnioskodawczyni" lub "Skarżąca" przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku opodatkowania zwrotu wydatków poniesionych w związku z prowadzonym postępowaniem upadłościowym, dokumentowania ww. wydatków oraz opodatkowania ponoszonych wydatków, jest nieprawidłowe.

Rozstrzygnięcie zapadło na tle następującego stanu faktycznego sprawy:

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w ww. zakresie przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podstawowym zakresem działalności gospodarczej jest realizacja zadań jako syndyk, zgodnie z art. 156 ustawy z 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe (Dz. U. z 2020 r., poz. 1228 ze zm. - dalej jako "u.p.u."). Zgodnie z wydanym postanowieniem sądu Wnioskodawczyni dokonuje wiele czynności zmierzających do zabezpieczenia majątku zarządzanych podmiotów. Na mocy art. 162 ust. 1 u.p.u. syndykowi przysługuje prawo do wynagrodzenia za wykonane czynności, odpowiadającego wykonanej pracy. Ponadto syndykowi przysługuje prawo do zwrotu wydatków koniecznych, poniesionych w związku z wykonywaniem czynności, jeżeli wydatki te zostały uznane przez sędziego komisarza. O wynagrodzeniu i zwrocie wydatków orzeka sąd na jego wniosek. W związku z wykonywaniem czynności syndyka Wnioskodawczyni ponosi wydatki tj. korzystanie z prywatnego samochodu, opłaty za parkingi i autostrady, paliwa, używanie prywatnego telefonu, koszty materiałów biurowych i koszty korespondencji. Wydatki te są ściśle związane z daną upadłością zarówno spółki prawa handlowego, jak i osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej tzw. upadłości konsumenckiej, w imieniu których Wnioskodawczyni ponosi wydatki. Wnioskodawczyni ma prawo do zwrotu poniesionych wydatków, art. 160 u.p.u. wprost się do tego odnosi wskazując, że "syndyk dokonuje czynności w imieniu własnym na rachunek upadłego". Wydatki syndyk wykazuje w sprawozdaniu składanym okresowo do sądu lub ostatecznym. Wydatki te są ostatecznie potwierdzone albo odrzucone przez sędziego komisarza, o czym mówi art. 168 pkt 5 u.p.u. Zatwierdzone wydatki jako czynny podatnik VAT Wnioskodawczyni potwierdza fakturą, gdzie do podstawy opodatkowania dolicza zwrot kosztów na wydatki konieczne uznane przez sąd i dolicza do nich podatek VAT ze stawką 23 %.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00