Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 5 kwietnia 2022 r., sygn. II SA/Bd 1290/21

Kombatanci

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz Sędziowie sędzia WSA Grzegorz Saniewski asesor WSA Mateusz Pawełczak (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 5 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi R. B. na decyzję Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie przyznania uprawnień kombatanckich uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

1. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia [...] lutego 2020r. po rozpatrzeniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, złożonego przez R. B. (skarżący), utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] grudnia 2019r. o odmowie przyznania skarżącemu uprawnień przewidzianych ustawą o kombatantach.

2 W wyniku wniesionej przez skarżącego skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy powyższa decyzja została uchylona wyrokiem z dnia 18 listopada 2020r. sygn. akt II SA/Bd 854/20.

W motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał m.in., że organ dysponując dokumentami w języku niemieckim powinien doprowadzić do ich przetłumaczenia i ocenić, czy treść tych dokumentów potwierdza fakt doznania przez skarżącego represji wojennych z tytułu okresu przebywania z przyczyn narodowościowych i rasowych w gettach ( art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy). Dalej Sąd wskazał, iż z akt sprawy wynika, że organ zwrócił się na piśmie do Archiwum Państwowego, w celu poszukiwania dowodów. Tak samo organ powinien wystąpić do organów niemieckich celem zweryfikowanie informacji zawartych w treści dowodów przedstawionych przez skarżącego. Organ powinien wyjaśnić wpływ przedłożonych dokumentów na potwierdzenie pobytu skarżącego w getcie. Dla ustalenia powyższego ważna może okazać się treść decyzji organów [...] dotyczących przyznania i wypłacenia jednorazowego świadczenia z tytułu pracy w getcie w Ł. (BDV), czy o pobycie w getcie (DRV) w czasie okupacji niemieckiej. Decyzje te wydane zostały przez organy RFN nie tylko na podstawie niemieckiej ustawy z dnia 20 czerwca 2002 r. o wypłacaniu emerytur i rent z tytułu zatrudnienia w getcie ZRBG, ale także w oparciu o polsko-niemiecką Umowę z dnia 5 grudnia 2014r. o eksporcie szczególnych świadczeń, dla osób uprawnionych, które zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r. poz. 714).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00