Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 marca 2022 r., sygn. VI SA/Wa 2614/21
Transport
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Dziedzic-Chojnacka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Sędzia WSA Tomasz Sałek po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 4 marca 2022 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. z siedzibą w R. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lipca 2021 r., nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem zaskarżenia w niniejszej sprawie jest decyzja Głównego Inspektora Transportu Drogowego ("GITD" lub "organ") z [...] lipca 2021 r. utrzymująca w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego ("WITD") z [...] czerwca 2020 r. o nałożeniu kary pieniężnej na [...] ("strona" lub "skarżąca") w wysokości 8800 zł (słownie: osiem tysięcy osiemset złotych).
Decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym.
Według protokołu kontroli drogowej z 9 stycznia 2020 r., funkcjonariusze Policji na ul. [...] w [...] zatrzymali do kontroli pojazd marki [...] nr rej. [...]. Kontrolowanym pojazdem kierował P. N., rozpoczynając wykonywanie przewozu okazjonalny w imieniu i na rzecz skarżącej. Podczas kontroli ustalono, że kierowca zabrał pasażera do pojazdu i rozpoczął przewóz zarobkowy tego pasażera, który zamówił kurs przez aplikację [...]. Kurs miał mieć miejsce w [...] z [...] na ul. [...]. Opłata nie została wniesiona, ponieważ kierowca anulował transakcję. Kierowca okazał do kontroli dowód osobisty, prawo jazdy i kopię licencji nr [...]. na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewodu osób samochodem osobowym wystawioną na stronę i oświadczył, że wykonuje przewozy na rzecz skarżącej.
Kontrolowany pojazd był konstrukcyjnie przystosowany do przewozu 5 osób łącznie z kierowcą. W związku z powyższym podczas kontroli stwierdzono następujące naruszenia: niezgłoszenie w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej, organowi, który udzielił zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji, zmiany danych, o których mowa w art. 7a i art. 8 utd, w wymaganym terminie oraz wykonywanie przewozu okazjonalnego pojazdem niespełniającym kryterium konstrukcyjnego określonego w art. 18 ust. 4a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 58, dalej: "utd"), z zastrzeżeniem przewozów, o których mowa w art. 18 ust. 4b tej ustawy. Podczas czynności kontrolnych wykonano dokumentację fotograficzną pojazdu i okazanych dokumentów. Kontrola została udokumentowana protokołem kontroli drogowej, podpisanym przez kierowcę.