Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 30 marca 2022 r., sygn. II SA/Łd 505/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Sieniuć Sędziowie Sędzia WSA Robert Adamczewski (spr.) Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 30 marca 2022 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia w całości kwoty wraz z odsetkami ustalonej jako opłata za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej oddala skargę. a.bł.

Uzasadnienie

II SA/Łd 505/21

Uzasadnienie

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi wpłynęła skarga J. M. na ostateczną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z [...] r. (znak SKO [...]) utrzymującą w mocy decyzję odmawiającą umorzenia w całości opłaty skarżącego za pobyt jego dziecka w rodzinie zastępczej.

Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia wskazano art. 194 ust. 2 i 3 ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (tj.: Dz.U. z 2020 r., poz. 821) [dalej: ustawa o wspieraniu rodziny] w zw. z § 4 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2 pkt 6, § 5 ust. 2 i § 10 Uchwały Nr [...] Rady Miejskiej w Ł. z 29 sierpnia 2012 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków umorzenia w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej (Dz.Urz. Woj. [...] z 2012 r., poz. 2955).

Z akt wynika, że wnioskiem z 10 sierpnia 2020 r. J.M. wystąpił do Prezydenta Miasta Ł. o umorzenie naliczonych opłat za pobyt córki - S.M. w rodzinie zastępczej. W uzasadnieniu skarżący wskazał, że jego roczne zarobki w Wielkiej Brytanii, gdzie przebywa od 2007 r., wynoszą 20.379,00 funtów netto, co w przeliczeniu na miesiąc wynosi 1.698,25 funtów. Miesięczne opłaty związane z utrzymaniem wynoszą 981,70 funtów oraz dodatkowo około 38 funtów (koszt utrzymania mieszkania w Polsce). Łączna kwota wydatków wynosi zatem 1.019,70 funtów, co zdaniem wnioskodawcy uniemożliwia mu spłatę długu związanego z pobytem córki w rodzinie zastępczej. Skarżący stwierdził też, iż od wyjazdu do Wielkiej Brytanii przelewał babci dziecka pieniądze w wysokości 101,90 funtów na utrzymanie dziecka, a od czasu uzyskania przez córkę pełnoletności - bezpośrednio do rąk dziecka. J.M. dodatkowo wskazał, iż posiada rozdzielność majątkową ze swoją obecną żoną od 3 sierpnia 2020 r. i z tego powodu przedstawił dokumenty dot. dochodów żony z tytułu pracy z maja i czerwca 2020 r. Ponadto skarżący przedstawił kopię deklaracji podatkowej. Skarżący stwierdził, że utrzymywał i nadal utrzymuje stały kontakt z córką. W miesiącu czerwcu 2020 r. zakupił wyprawkę dla wnuka (brak rachunków).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00