Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 marca 2022 r., sygn. III SA/Gl 1096/21

Podatek akcyzowy; Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz Sędziowie Sędzia WSA Adam Gołuch Asesor WSA Piotr Pyszny (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 3 marca 2022 r. sprawy ze skargi "A" S.A. w B. Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną z [...] r. wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako organ, KIS), znak [...], organ uznał, że stanowisko "A" S.A. z siedzibą w B. (dalej jako strona, skarżąca, podatnik) przedstawione we wniosku z 22 lutego 2021 r. (data wpływu 2 kwietnia 2021 r.), uzupełnionym pismem z 30 kwietnia 2021 r. (data wpływu 30 kwietnia 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie sposobu nanoszenia banderol podatkowych samoprzylepnych na typowe opakowania jednostkowe wyrobów winiarskich za nieprawidłowe.

We wniosku o wydanie interpretacji podatnik podał, że nanosi banderole podatkowe na typowe jednostkowe opakowania (butelki) z winem o poj. 0,75 litra. Butelki w górnej części składają się z korka, który jest pokryty kapką koloru złotego. Korki są pokryte kapką o długości 6,1 cm od górnej krawędzi butelki. Kapka ściśle przylega do korka butelki i stanowi element zabezpieczająco-ozdobny butelki z winem. Otwarcie butelki z winem powoduje uszkodzenie kapki oraz znaku akcyzy. Producenci nakładają na butelki z winem na kapki, na które są nanoszone banderole podatkowe, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 7 czerwca 2019 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz. U. poz. 1147 oraz z 2020 r., poz. 2310 - dalej jako rozporządzenie w sprawie oznaczania).

Podał w dalszej części, że w związku z wprowadzonymi od 29 stycznia 2021 r. zmianami w zakresie wzoru oraz wielkości znaków akcyzy na opakowania jednostkowe z winem (wg Rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 18 stycznia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy), podatnik od dnia 1 stycznia 2022 r. będzie zobowiązany do nanoszenia znaków akcyzy wg nowego wzoru oraz rozmiaru wg zał. IV pkt 2. Powyższy akt prawny wskazuje, iż banderola podatkowa na wino będzie mniejsza, a jej parametry wielkościowe wynosić będą 50 x 16 mm. Aby sprostać wymogom nowego rozporządzenia MF w zakresie nanoszenia banderol podatkowych na butelki z winem, podatnik zamierza nanosić banderolę podatkową samoprzylepną ("I") na butelkę w jej górnej części (wg zdjęcia dołączonego do wniosku). Banderola będzie przyklejana od krawędzi nakrętki w dół butelki po kapce. Kapka jako element zabezpieczający-ozdobny ściśle przylegający do butelki daje gwarancję nienaruszalności korka butelki przed jej otwarciem bez uszkodzenia banderoli podatkowej. Zdaniem podatnika nie ma możliwości zdjęcia kapki z butelki bez uszkodzenia banderoli podatkowej. Fizyczne naruszenie korka wraz z kapką, powinno spowodować uszkodzenie banderoli podatkowej samoprzylepnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00