Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 lutego 2022 r., sygn. III SA/Wa 1523/21

Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Matylda Arnold-Rogiewicz, Sędziowie sędzia WSA Radosław Teresiak, sędzia WSA Piotr Dębkowski (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 14 lutego 2022 r. sprawy ze skargi O. sp. z o.o. z/s w W. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] kwietnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z [...] lutego 2021 r., nr [...]; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz O. sp. z o.o. z/s w W. kwotę 580 zł (słownie: pięćset osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu 15 października 2020 r. wpłynął do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS) wniosek O. sp. z o. o. (Skarżąca, Spółka Wnioskodawca) o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług.

We wniosku Spółka podała, że świadczy usługi serwisowania, konserwacji, przeglądów technicznych oraz naprawy sprzętu medycznego w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, wymienionych w poz. 13 Załącznika nr 3 do Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm., dalej Uptu, ustawa o VAT).

W celu wykonania usługi naprawy czy konserwacji wyrobów medycznych, znajdujących się w danym szpitalu, Spółka ponosi różne koszty, np. koszt zakupu części zamiennych, które będą wymienione w urządzeniach znajdujących się w szpitalu, koszt dojazdu serwisantów, koszt wykonywanych przez nich czynności (przeważnie na podstawie tzw. roboczogodzin), a w przypadku konieczności dalszych i dłuższych wyjazdów, także koszty noclegów.

Na wystawianych fakturach Spółka zamierza odrębnie wykazywać każdy z ww. kosztów, czyli np. faktura zawiera 3 pozycje, tj. koszt dojazdu serwisantów, koszt części zamiennych, koszt pracy (np. ilość roboczogodzin). Niekiedy bowiem szpital, przed złożeniem zamówienia w Spółce na usługę serwisową, związaną z przeglądem i ewentualną naprawą wyrobów medycznych, znajdujących się w tym szpitalu, oczekuje wskazania takiego szczegółowego kosztorysu i poszczególnych elementów, które złożą się na ostateczną cenę usługi, innym razem Spółka przedstawia taki kosztorys mimo braku oczekiwania ze strony szpitala, a innym razem oferta Spółki nie zawiera kosztorysu lecz jedynie wskazuje cenę ostateczną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00