Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 3 lutego 2022 r., sygn. I SA/Ke 511/21

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Rojek (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak Protokolant Starszy inspektor sądowy Anna Adamczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 lutego 2022 r. sprawy ze skargi W. A. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] czerwca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę.

Uzasadnienie

1.1 Dyrektor Izby Skarbowej (dalej: dyrektor) postanowieniem z [...] r. nr [...] odmówił przywrócenia terminu do wniesienia odwołania W. A. od decyzji Naczelnika Ś. Urzędu Celno - Skarbowego w K. (dalej: naczelnika) z [...] r. nr [...]- [...]

1.2 Organ wyjaśnił, że w dniu [...] r. do dyrektora wpłynął wniosek W. A. o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od ww. decyzji naczelnika. Podatnik wskazał brak skutecznego doręczenia powyższej decyzji organu I instancji. Dnia [...] r. W. A. otrzymał od wspólnika informację o zajęciu wspólnego konta bankowego oraz stwierdził, że zostało również zajęte jego osobiste konto. Strona nie miała możliwości skutecznej obrony swoich praw i skorzystania z przewidzianych możliwości złożenia odwołania. Pod adresem, na jaki została skierowana decyzja nie zamieszkuje, jest tam jedynie zameldowany. Kurtuazyjnie pomagał siostrze w sprawach związanych z nieruchomością. Sporadycznie w 2019 r., raz w miesiącu bywał pod adresem ul. [...] w S. K. . Od kilku lat zamieszkuje w wynajętym mieszkaniu. Wyjechał do [...] [...] r. i podjął tam pracę [...] r.

1.3 W toku postępowania prowadzonego wobec spółki H. Q. Ś. sp. z o.o., W. A. został przesłuchany w charakterze świadka, a następnie pismem z [...] r. wezwany do przedstawienia dodatkowych dokumentów oraz udzielenia pisemnych wyjaśnień, gdzie jako adres kierowanej przez organ podatkowy korespondencji wskazano S. - K., ul. [...]. Wezwanie zostało odebrane osobiście przez W. A. [...] r. W odpowiedzi na powyższe wezwanie świadek udzielił odpowiedzi posługując się tym adresem. Również wezwanie z [...] r. zostało [...] r. odebrane przez W. A.. To zdaniem organu oznacza, że strona postępowania była dostępna pod stosowanym zarówno przez organ podatkowy jak i przez stronę adresem. Organ podatkowy pozyskał wydruk z systemu teleinformatycznego CRP KEP - Centralny Rejestr Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników, gdzie jako dane identyfikacyjne i adresowe osoby fizycznej w odniesieniu do W. A. wskazano adres korespondencyjny: ul. [...],[...]. Wszelka korespondencja w trakcie postępowania podatkowego była kierowana na znany organowi adres, zgłoszony przez podatnika i widniejący w ww. ewidencji urzędu skarbowego. Kierowanie przesyłek na adres podatnika znajdujący się w prowadzonej przez urząd ewidencji podatników i płatników nie naruszało przepisów postępowania. Strona nie odbierała korespondencji pod adresem ujawnionym w ewidencji, niemniej organ nie był zobowiązany do prowadzenia poszukiwań w zakresie jego aktualnego miejsca zamieszkania. W. A. winien był poinformować organ o zmianie adresu swojego pobytu, a tym samym adresie do doręczeń. Konsekwencją zaniedbania przez stronę obowiązku określonego w art. 146 § 1 Ordynacji podatkowej jest uznanie pisma za doręczone pod dotychczasowym adresem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00